Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celý Merkur

Uznání: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Poprvé byl zmapován celý povrch planety Merkur. Podrobná pozorování překvapivé kůry nejvnitřnější planety probíhají už od prvního průletu sondy MESSENGER kolem Merkuru v roce 2008 a pak jejího navedení na oběžnou dráhu v roce 2011. Předtím většina povrchu Merkuru nebyla známa, jelikož byl pro pozemské dalekohledy příliš daleko na zřetelné zobrazení a sonda Mariner 10 při průletech v letech 1970-tých zmapovala jenom polovinu. Video nahoře je kompilací tisíců snímků Merkuru ve zvýrazněných barvách kvůli lepšímu kontrastu povrchových útvarů. Na rotujícím světě jsou vidět paprsky vybíhající ze severního impaktu, které sahají skoro přes celou planetu, zatímco v půlce videa je vidět světlý bazén Caloris, lávou zaplněný severní impaktní útvar. Sonda MESSENGER nyní úspěšně dokončila svoji původní misi a její první prodloužení.

Proplouvejte vesmírem: Klikněte a uvidíte náhodný APOD!

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »