Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celý Merkur

Uznání: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Poprvé byl zmapován celý povrch planety Merkur. Podrobná pozorování překvapivé kůry nejvnitřnější planety probíhají už od prvního průletu sondy MESSENGER kolem Merkuru v roce 2008 a pak jejího navedení na oběžnou dráhu v roce 2011. Předtím většina povrchu Merkuru nebyla známa, jelikož byl pro pozemské dalekohledy příliš daleko na zřetelné zobrazení a sonda Mariner 10 při průletech v letech 1970-tých zmapovala jenom polovinu. Video nahoře je kompilací tisíců snímků Merkuru ve zvýrazněných barvách kvůli lepšímu kontrastu povrchových útvarů. Na rotujícím světě jsou vidět paprsky vybíhající ze severního impaktu, které sahají skoro přes celou planetu, zatímco v půlce videa je vidět světlý bazén Caloris, lávou zaplněný severní impaktní útvar. Sonda MESSENGER nyní úspěšně dokončila svoji původní misi a její první prodloužení.

Proplouvejte vesmírem: Klikněte a uvidíte náhodný APOD!

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »