Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celý Merkur

Uznání: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Poprvé byl zmapován celý povrch planety Merkur. Podrobná pozorování překvapivé kůry nejvnitřnější planety probíhají už od prvního průletu sondy MESSENGER kolem Merkuru v roce 2008 a pak jejího navedení na oběžnou dráhu v roce 2011. Předtím většina povrchu Merkuru nebyla známa, jelikož byl pro pozemské dalekohledy příliš daleko na zřetelné zobrazení a sonda Mariner 10 při průletech v letech 1970-tých zmapovala jenom polovinu. Video nahoře je kompilací tisíců snímků Merkuru ve zvýrazněných barvách kvůli lepšímu kontrastu povrchových útvarů. Na rotujícím světě jsou vidět paprsky vybíhající ze severního impaktu, které sahají skoro přes celou planetu, zatímco v půlce videa je vidět světlý bazén Caloris, lávou zaplněný severní impaktní útvar. Sonda MESSENGER nyní úspěšně dokončila svoji původní misi a její první prodloužení.

Proplouvejte vesmírem: Klikněte a uvidíte náhodný APOD!

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »