Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celý Merkur

Uznání: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Poprvé byl zmapován celý povrch planety Merkur. Podrobná pozorování překvapivé kůry nejvnitřnější planety probíhají už od prvního průletu sondy MESSENGER kolem Merkuru v roce 2008 a pak jejího navedení na oběžnou dráhu v roce 2011. Předtím většina povrchu Merkuru nebyla známa, jelikož byl pro pozemské dalekohledy příliš daleko na zřetelné zobrazení a sonda Mariner 10 při průletech v letech 1970-tých zmapovala jenom polovinu. Video nahoře je kompilací tisíců snímků Merkuru ve zvýrazněných barvách kvůli lepšímu kontrastu povrchových útvarů. Na rotujícím světě jsou vidět paprsky vybíhající ze severního impaktu, které sahají skoro přes celou planetu, zatímco v půlce videa je vidět světlý bazén Caloris, lávou zaplněný severní impaktní útvar. Sonda MESSENGER nyní úspěšně dokončila svoji původní misi a její první prodloužení.

Proplouvejte vesmírem: Klikněte a uvidíte náhodný APOD!

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »