Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy Merkuru

Uznání: NASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Zvýrazněné barvy nejvnitřnější planety Sluneční soustavy jsou na tomto pěkném pohledu založeny na globálních obrazových datech z družice Merkuru MESSENGER. Lidské oko ovšem zřetelně barevné rozdíly takto nerozliší, nicméně ty jsou skutečné a ukazují na odlišné chemické, mineralogické a fyzické oblasti na kráterovaném povrchu. Vpravo nahoře upoutá největší kruhovitý útvar na Merkuru bronzové barvy, který je znám jako Caloris basin a vznikl impaktem komety nebo asteroidu v raných dobách Sluneční soustavy. Starý bazén následně při vulkanické aktivitě zaplavila láva, což odpovídá vzniku měsíčních moří. Materiál vyvržený při nedávných impaktech je snadné sledovat na tmavomodrém terénu s nízkou odrazivostí, na němž kontrastují světle modré a bílé paprsky mladých kráterů.

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin, Enhanced color, Mineral


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »