Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sněžný úplněk pro sněžnou planetu

Uznání a copyright: Göran Strand

Znepokojivě vysocí obyvatelé této malé, zasněžené planety vrhají v jasném měsíčním světle dlouhé stíny. Tou sněžnou planetou je pochopitelně Země a širokoúhlá mozaika, která je v projekci zobrazena jako malá planeta, byla pořízena 25. února při dlouhé severní noci za sněžného úplňku. Druhým nejjasnějším nebeským světlem je Jupiter, vpravo nad obzorem malé planety. Podél obzoru září světla Östersundu kolem zasněženého jezera Storsjön ve Švédsku. Fotograf hlásí, že při cestě po zamrzlém jezeře na saních, aby zachytil náladu sněžného úplňku, ho provázelo praštění ledu, pronikavý mráz a měsíční opar.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu dnes v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídá otázky na redditu.

Štítky: Úplněk, Snow moon, Little planet, Projection


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »