Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sněžný úplněk pro sněžnou planetu

Uznání a copyright: Göran Strand

Znepokojivě vysocí obyvatelé této malé, zasněžené planety vrhají v jasném měsíčním světle dlouhé stíny. Tou sněžnou planetou je pochopitelně Země a širokoúhlá mozaika, která je v projekci zobrazena jako malá planeta, byla pořízena 25. února při dlouhé severní noci za sněžného úplňku. Druhým nejjasnějším nebeským světlem je Jupiter, vpravo nad obzorem malé planety. Podél obzoru září světla Östersundu kolem zasněženého jezera Storsjön ve Švédsku. Fotograf hlásí, že při cestě po zamrzlém jezeře na saních, aby zachytil náladu sněžného úplňku, ho provázelo praštění ledu, pronikavý mráz a měsíční opar.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu dnes v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídá otázky na redditu.

Štítky: Úplněk, Snow moon, Little planet, Projection


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »