Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraků? I když příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není v současnosti známa, a přestože vypadají hrozivě, tak to nevypadá, že by byly posly nějaké meteorologické hrozby. Neformálně se tyto mraky nazývají undulatus asperatus, mohou nabývat úžasného vzhledu, neobvyklého výskytu, jsou poměrně neprostudované a dokonce byly navrženy jako nový typ mraku. Kdekoliv je nízká základna mraků s plochým spodkem, tak mraky asperatus mají dole pod nimi výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperatus by mohly být příbuzné s lentikulárními mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus které souvisí s bouřkami, nebo snad s fénovým větrem, což je typ suchého větru, který proudí dolů z hor. Takový vítr zvaný Canterbury arch proudí k východnímu pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Snímek nahoře byl pořízen v Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a je vidět do velkých podrobností především proto, protože sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.
Poznámka překladatele: Viz též článek na astro.cz od Václava Kalaše.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídat na otázky na redditu.

Štítky: Počasí, Nový Zéland, Asperatus clouds


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »