Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraků? I když příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není v současnosti známa, a přestože vypadají hrozivě, tak to nevypadá, že by byly posly nějaké meteorologické hrozby. Neformálně se tyto mraky nazývají undulatus asperatus, mohou nabývat úžasného vzhledu, neobvyklého výskytu, jsou poměrně neprostudované a dokonce byly navrženy jako nový typ mraku. Kdekoliv je nízká základna mraků s plochým spodkem, tak mraky asperatus mají dole pod nimi výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperatus by mohly být příbuzné s lentikulárními mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus které souvisí s bouřkami, nebo snad s fénovým větrem, což je typ suchého větru, který proudí dolů z hor. Takový vítr zvaný Canterbury arch proudí k východnímu pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Snímek nahoře byl pořízen v Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a je vidět do velkých podrobností především proto, protože sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.
Poznámka překladatele: Viz též článek na astro.cz od Václava Kalaše.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídat na otázky na redditu.

Štítky: Počasí, Nový Zéland, Asperatus clouds


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »