Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraků? I když příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není v současnosti známa, a přestože vypadají hrozivě, tak to nevypadá, že by byly posly nějaké meteorologické hrozby. Neformálně se tyto mraky nazývají undulatus asperatus, mohou nabývat úžasného vzhledu, neobvyklého výskytu, jsou poměrně neprostudované a dokonce byly navrženy jako nový typ mraku. Kdekoliv je nízká základna mraků s plochým spodkem, tak mraky asperatus mají dole pod nimi výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperatus by mohly být příbuzné s lentikulárními mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus které souvisí s bouřkami, nebo snad s fénovým větrem, což je typ suchého větru, který proudí dolů z hor. Takový vítr zvaný Canterbury arch proudí k východnímu pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Snímek nahoře byl pořízen v Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a je vidět do velkých podrobností především proto, protože sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.
Poznámka překladatele: Viz též článek na astro.cz od Václava Kalaše.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídat na otázky na redditu.

Štítky: Počasí, Nový Zéland, Asperatus clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »