Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť na Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Opravdu na Slunci prší? Ano, ovšem to, co padá není voda, ale horká plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci na Slunci, po které vznikl koronální výtrsk hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a střední sluneční vzplanutí. Neobvyklé bylo ovšem to, co následovalo. Bylo zobrazeno, jak se plazma v blízké sluneční koroně ochlazuje a padá zpátky, což je jev známý jako koronální déšť. Jelikož elektrony, protony a ionty v plazmovém dešti mají elektrický náboj, tak jsou směřovány podél existujících magnetických siločar nad slunečním povrchem, takže scéna vypadá jako nějaký nadpřirozený třírozměrný vodopád bez zjevného zdroje. Výsledné překvapivě klidné představení je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu zářící při teplotách kolem 50 000 Kelvinů. Každá sekunda zrychleného videa nahoře představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronálního deště trvala 10 hodin.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek odpovídat v 11:00 EST (17:00 SEČ) dotazy na redditu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Magnetic loops


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »