Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť na Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Opravdu na Slunci prší? Ano, ovšem to, co padá není voda, ale horká plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci na Slunci, po které vznikl koronální výtrsk hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a střední sluneční vzplanutí. Neobvyklé bylo ovšem to, co následovalo. Bylo zobrazeno, jak se plazma v blízké sluneční koroně ochlazuje a padá zpátky, což je jev známý jako koronální déšť. Jelikož elektrony, protony a ionty v plazmovém dešti mají elektrický náboj, tak jsou směřovány podél existujících magnetických siločar nad slunečním povrchem, takže scéna vypadá jako nějaký nadpřirozený třírozměrný vodopád bez zjevného zdroje. Výsledné překvapivě klidné představení je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu zářící při teplotách kolem 50 000 Kelvinů. Každá sekunda zrychleného videa nahoře představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronálního deště trvala 10 hodin.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek odpovídat v 11:00 EST (17:00 SEČ) dotazy na redditu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Magnetic loops


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »