Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť na Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Opravdu na Slunci prší? Ano, ovšem to, co padá není voda, ale horká plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci na Slunci, po které vznikl koronální výtrsk hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a střední sluneční vzplanutí. Neobvyklé bylo ovšem to, co následovalo. Bylo zobrazeno, jak se plazma v blízké sluneční koroně ochlazuje a padá zpátky, což je jev známý jako koronální déšť. Jelikož elektrony, protony a ionty v plazmovém dešti mají elektrický náboj, tak jsou směřovány podél existujících magnetických siločar nad slunečním povrchem, takže scéna vypadá jako nějaký nadpřirozený třírozměrný vodopád bez zjevného zdroje. Výsledné překvapivě klidné představení je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu zářící při teplotách kolem 50 000 Kelvinů. Každá sekunda zrychleného videa nahoře představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronálního deště trvala 10 hodin.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek odpovídat v 11:00 EST (17:00 SEČ) dotazy na redditu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Magnetic loops


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »