Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť na Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Opravdu na Slunci prší? Ano, ovšem to, co padá není voda, ale horká plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci na Slunci, po které vznikl koronální výtrsk hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a střední sluneční vzplanutí. Neobvyklé bylo ovšem to, co následovalo. Bylo zobrazeno, jak se plazma v blízké sluneční koroně ochlazuje a padá zpátky, což je jev známý jako koronální déšť. Jelikož elektrony, protony a ionty v plazmovém dešti mají elektrický náboj, tak jsou směřovány podél existujících magnetických siločar nad slunečním povrchem, takže scéna vypadá jako nějaký nadpřirozený třírozměrný vodopád bez zjevného zdroje. Výsledné překvapivě klidné představení je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu zářící při teplotách kolem 50 000 Kelvinů. Každá sekunda zrychleného videa nahoře představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronálního deště trvala 10 hodin.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek odpovídat v 11:00 EST (17:00 SEČ) dotazy na redditu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Magnetic loops


30. vesmírný týden 2019

30. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 7. do 28. 7. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Vyvrcholí roj jižních delta Aquarid. K ISS dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-13. Indové odložili start sondy k Měsíci. Mezitím očekáváme další čtyři starty raket. Významné jubileum, 100 let, oslaví český astronom doc. Luboš Perek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

tieň Zeme

tieň Zeme [v skutočnosti by mal byť menší]

Další informace »