Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť na Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Opravdu na Slunci prší? Ano, ovšem to, co padá není voda, ale horká plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci na Slunci, po které vznikl koronální výtrsk hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a střední sluneční vzplanutí. Neobvyklé bylo ovšem to, co následovalo. Bylo zobrazeno, jak se plazma v blízké sluneční koroně ochlazuje a padá zpátky, což je jev známý jako koronální déšť. Jelikož elektrony, protony a ionty v plazmovém dešti mají elektrický náboj, tak jsou směřovány podél existujících magnetických siločar nad slunečním povrchem, takže scéna vypadá jako nějaký nadpřirozený třírozměrný vodopád bez zjevného zdroje. Výsledné překvapivě klidné představení je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu zářící při teplotách kolem 50 000 Kelvinů. Každá sekunda zrychleného videa nahoře představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronálního deště trvala 10 hodin.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek odpovídat v 11:00 EST (17:00 SEČ) dotazy na redditu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Magnetic loops


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pohyb hvězd po obloze - snímek s dlouhou expozicí

Pohyb hvězd po severní obloze zachycený na snímku s třicetiminutovou expozicí.

Další informace »