Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaleť se mnou k měsícům

Uznání a copyright: Greg Gibbs (Capturing the Night)

Někdy je ve směru Měsíce rušno. Například minulý týden náš Měsíc prošel před planetou Jupiter. Opravdu pohotový astrofotograf, který toto neobyčejné představení snímal z Nového Jižního Walesu v Austrálii, si uvědomil, že by blížící se letadlo mohlo prolétnout před Měsícem, a tak rychle nastavil kameru tak, aby pořizovala sérii snímků s kratičkými přestávkami. A jak doufal, tak na krátký okamžik bylo na jediné expozici vidět letadlo, Měsíc a Jupiter, jak je vidět nahoře. Ale projekt ještě nebyl hotov, pořídil ještě delší expozici, aby bylo vidět i tři Jupiterovy vlastní měsíce(zleva doprava): Io, Kalisto a Europu. Naneštěstí toto trojité představení brzy zmizelo. Za méně jak vteřinu letadlo vylétlo z Měsíce pryč. O pár sekund později Měsíc zakryl celého Jupitera. A za pár minut poté se Jupiter zase objevil na druhé straně Měsíce a po pár dalších minutách se Měsíc od Jupitera zcela vzdálil. I když je to těžké, tak se daří zachytit letadla před Měsícem docela často, ovšem Měsíc zase zakryje Jupiter až za další tři roky.

Výzva pro čtenáře (anglicky): Těžká: Jaký je to typ letadla? Opravdu těžká: Jaké je to číslo letu?

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galilean satellites


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »