Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaleť se mnou k měsícům

Uznání a copyright: Greg Gibbs (Capturing the Night)

Někdy je ve směru Měsíce rušno. Například minulý týden náš Měsíc prošel před planetou Jupiter. Opravdu pohotový astrofotograf, který toto neobyčejné představení snímal z Nového Jižního Walesu v Austrálii, si uvědomil, že by blížící se letadlo mohlo prolétnout před Měsícem, a tak rychle nastavil kameru tak, aby pořizovala sérii snímků s kratičkými přestávkami. A jak doufal, tak na krátký okamžik bylo na jediné expozici vidět letadlo, Měsíc a Jupiter, jak je vidět nahoře. Ale projekt ještě nebyl hotov, pořídil ještě delší expozici, aby bylo vidět i tři Jupiterovy vlastní měsíce(zleva doprava): Io, Kalisto a Europu. Naneštěstí toto trojité představení brzy zmizelo. Za méně jak vteřinu letadlo vylétlo z Měsíce pryč. O pár sekund později Měsíc zakryl celého Jupitera. A za pár minut poté se Jupiter zase objevil na druhé straně Měsíce a po pár dalších minutách se Měsíc od Jupitera zcela vzdálil. I když je to těžké, tak se daří zachytit letadla před Měsícem docela často, ovšem Měsíc zase zakryje Jupiter až za další tři roky.

Výzva pro čtenáře (anglicky): Těžká: Jaký je to typ letadla? Opravdu těžká: Jaké je to číslo letu?

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galilean satellites


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »