Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie vprachu a hvězdách

Uznání: N. Scoville (Caltech), T. Rector (U. Alaska, NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Vírová galaxie je klasická spirální galaxie. M51, též známá jako NGC 5194, je jednou z nejjasnějších a nejmalebnějších galaxií na obloze, je vzdálená pouhých 30 miliónů světelných let a měří dobrých 60 tisíc světelných let. Obraz nahoře je digitální kombinací pozemního snímku z 0,9 m dalekohledu na observatoři Kitt Peak a vesmírného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a zvýrazňuje útvary, které jsou normálně příliš červené, než aby byly vidět. Nicméně Vírovou galaxii v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) může uvidět kdokoliv s dobrým triedrem. M51 je spirální galaxií typu Sc a je dominantním členem celé skupiny galaxií. Astronomové spekulují, že spirální struktura M51 je primárně způsobena její gravitační interakcí s menší galaxií, která je těsně nad horním okrajem obrazu.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu odpovídá tento čtvrtek v 11:00 EST (17:00 SEČ) otázky na redditu.

Štítky: Hubble, M51, Whirlpool Galaxy


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »