Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk čeljabinského meteoru

Uznání a copyright: Marat Ahmetvaleev

15. února zasáhl Zemi meteoroid, který v 9:20 místního času uháněl nad ruským Čeljabinskem rychlostí 20 až 30 km/s. Původně měl rychlost kolem 20 kilometrů za sekundu, ale po střetu s nižší atmosférou po explozivním zpomalení vytvořil záblesk jasnější než Slunce. Tento snímek brilantního bolidu (a jeho trvalé stopy) pořídil fotograf Marat Ametvaleev, kterého překvapil při pořizování panoramatických snímků okolní zamrzlé krajiny ráno při východu. Exploze 17 metrů velkého kosmického balvanu o hmotnosti 7000 až 10 000 tun uvolnila energii zhruba odhadovanou na 500 kilotun. Magnituda Čeljabinské události je největší známá od Tunguzského impaktu v roce 1908 a v průměru se dá očekávat jednou za 100 let.

Štítky: Meteor, Výbuch, Meteoroid, Impakt, Bolide, Chelyabinsk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »