Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk čeljabinského meteoru

Uznání a copyright: Marat Ahmetvaleev

15. února zasáhl Zemi meteoroid, který v 9:20 místního času uháněl nad ruským Čeljabinskem rychlostí 20 až 30 km/s. Původně měl rychlost kolem 20 kilometrů za sekundu, ale po střetu s nižší atmosférou po explozivním zpomalení vytvořil záblesk jasnější než Slunce. Tento snímek brilantního bolidu (a jeho trvalé stopy) pořídil fotograf Marat Ametvaleev, kterého překvapil při pořizování panoramatických snímků okolní zamrzlé krajiny ráno při východu. Exploze 17 metrů velkého kosmického balvanu o hmotnosti 7000 až 10 000 tun uvolnila energii zhruba odhadovanou na 500 kilotun. Magnituda Čeljabinské události je největší známá od Tunguzského impaktu v roce 1908 a v průměru se dá očekávat jednou za 100 let.

Štítky: Meteor, Výbuch, Meteoroid, Impakt, Bolide, Chelyabinsk


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »