Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký ruský meteor 2013

Uznání a copyright: RussiaToday

Pane na nebi, co to je? Tisíce lidí, kteří žijí poblíž Uralského pohoří v Rusku vidělo v pátek ráno jeden z nejspektakulárnějších meteorů současnosti prolétat oblohou. Pár minut později k zemi dosáhly silné zvukové vlny, srážely lidi a rozbíjely okna v okruhu stovek kilometrů. Video nahoře je kompilací z několika palubních kamer automobilů a obsahuje záběry řádění meteoru, unášení kouřové stopy, rychlé pohyby stínu a dokonce i světlo z meteoru při odrazu od zadní části autobusu. Předpokládá se, že tento bolid způsobilo těleso z ledu a kamene o velikosti většího auta, které vletělo do atmosféry. Jelikož byla celá událost zachycena z mnoha úhlů, tak mohla být dost dobře stanovena dráha meteoru a je patrné, odkud přiletěl a kde by mohly dopadnout pozůstatky. Již je jisté, že tento meteor neměl nic společného s několikrát větším asteroidem 2012 DA14, který prolétal kolem Země z jiného směru ten samý den. Pokud by se podařilo najít části meteoritu, tak ty by mohly lidstvu více vypovědět o rané Sluneční soustavě, kdy nejspíše meteor vznikal.

Galerie: Videa a snímky Velkého ruského meteoru

Štítky: Meteor, Bolid, Sonic boom, Video


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »