Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký ruský meteor 2013

Uznání a copyright: RussiaToday

Pane na nebi, co to je? Tisíce lidí, kteří žijí poblíž Uralského pohoří v Rusku vidělo v pátek ráno jeden z nejspektakulárnějších meteorů současnosti prolétat oblohou. Pár minut později k zemi dosáhly silné zvukové vlny, srážely lidi a rozbíjely okna v okruhu stovek kilometrů. Video nahoře je kompilací z několika palubních kamer automobilů a obsahuje záběry řádění meteoru, unášení kouřové stopy, rychlé pohyby stínu a dokonce i světlo z meteoru při odrazu od zadní části autobusu. Předpokládá se, že tento bolid způsobilo těleso z ledu a kamene o velikosti většího auta, které vletělo do atmosféry. Jelikož byla celá událost zachycena z mnoha úhlů, tak mohla být dost dobře stanovena dráha meteoru a je patrné, odkud přiletěl a kde by mohly dopadnout pozůstatky. Již je jisté, že tento meteor neměl nic společného s několikrát větším asteroidem 2012 DA14, který prolétal kolem Země z jiného směru ten samý den. Pokud by se podařilo najít části meteoritu, tak ty by mohly lidstvu více vypovědět o rané Sluneční soustavě, kdy nejspíše meteor vznikal.

Galerie: Videa a snímky Velkého ruského meteoru

Štítky: Meteor, Bolid, Sonic boom, Video


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »