Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá blízko Slunce, tak se ani na pozemské obloze od něho příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce sleduje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. Naopak, pokud Merkur Slunce předchází, tak je vidět ráno krátce před východem. Informovaní pozorovatelé tak v určitých obdobích roku při troše snahy obvykle dokáží z místa bez zacloněného obzoru Merkur najít. Nahoře je vidět výsledek kombinace hodně úsilí s trochou digitálního zpracování, takže je vidět Merkur v postupných polohách během března 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, vždy když Slunce bylo 10 stupňů pod obzorem a jsou superponovány do jediného fotogenického západu. Merkur je v současnosti po západu vidět na západní obloze, ale během pár dnů zase zmizí v záři Slunce.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Plejády, Mars a Uran

Mars a Uran na ranní obloze poblíž Plejád. Snímek z nuceně vypnuté montáže, protože během noci dožil síťový adaptér jejího napájení. Expozice 1s. Snímek je proti originálu 4x zmenšen.

Další informace »