Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon a prstence

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Proč by měly mraky na Saturnu vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Tento útvar byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nic podobného neviděl nikde jinde ve Sluneční soustavě. Pokud by jižní pól Saturnu už tak nebyl dost zvláštní se svým rotujícím vírem, tak Saturnův severní pól se zdá být ještě podivnější. Nahoře na snímku pořízeném z družice Saturnu z kosmické sondy Cassini jsou do velkých podrobností vidět bizarní vzory mračen. Tento a podobné snímky ukazují na stabilitu hexagonu dokonce více než 20 let po Voyageru. Videa Saturnova severního pólu ukazují, že struktura mraků při své rotaci stále zachovává svoji hexagonální strukturu. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které mají tvar šestiúhelníku (hexagonu) na Zemi, oblačné vzory na Saturnu mají šest dobře definovaných téměř stejně dlouhých stran. Dovnitř takového hexagonu by se vešly čtyři Země. Na tomto ze strany pořízeném snímku je vidět, že tmavý stín planety zakrývá část svého velkolepého systému prstenců, který je zčásti vidět vpravo nahoře.

Astrofyzikové: Prohlédněte si více než 550 zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Saturn, Prstence, Hexagon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »