Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon a prstence

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Proč by měly mraky na Saturnu vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Tento útvar byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nic podobného neviděl nikde jinde ve Sluneční soustavě. Pokud by jižní pól Saturnu už tak nebyl dost zvláštní se svým rotujícím vírem, tak Saturnův severní pól se zdá být ještě podivnější. Nahoře na snímku pořízeném z družice Saturnu z kosmické sondy Cassini jsou do velkých podrobností vidět bizarní vzory mračen. Tento a podobné snímky ukazují na stabilitu hexagonu dokonce více než 20 let po Voyageru. Videa Saturnova severního pólu ukazují, že struktura mraků při své rotaci stále zachovává svoji hexagonální strukturu. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které mají tvar šestiúhelníku (hexagonu) na Zemi, oblačné vzory na Saturnu mají šest dobře definovaných téměř stejně dlouhých stran. Dovnitř takového hexagonu by se vešly čtyři Země. Na tomto ze strany pořízeném snímku je vidět, že tmavý stín planety zakrývá část svého velkolepého systému prstenců, který je zčásti vidět vpravo nahoře.

Astrofyzikové: Prohlédněte si více než 550 zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Saturn, Prstence, Hexagon


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »