Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon a prstence

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Proč by měly mraky na Saturnu vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Tento útvar byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nic podobného neviděl nikde jinde ve Sluneční soustavě. Pokud by jižní pól Saturnu už tak nebyl dost zvláštní se svým rotujícím vírem, tak Saturnův severní pól se zdá být ještě podivnější. Nahoře na snímku pořízeném z družice Saturnu z kosmické sondy Cassini jsou do velkých podrobností vidět bizarní vzory mračen. Tento a podobné snímky ukazují na stabilitu hexagonu dokonce více než 20 let po Voyageru. Videa Saturnova severního pólu ukazují, že struktura mraků při své rotaci stále zachovává svoji hexagonální strukturu. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které mají tvar šestiúhelníku (hexagonu) na Zemi, oblačné vzory na Saturnu mají šest dobře definovaných téměř stejně dlouhých stran. Dovnitř takového hexagonu by se vešly čtyři Země. Na tomto ze strany pořízeném snímku je vidět, že tmavý stín planety zakrývá část svého velkolepého systému prstenců, který je zčásti vidět vpravo nahoře.

Astrofyzikové: Prohlédněte si více než 550 zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Saturn, Prstence, Hexagon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »