Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon a prstence

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Proč by měly mraky na Saturnu vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Tento útvar byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nic podobného neviděl nikde jinde ve Sluneční soustavě. Pokud by jižní pól Saturnu už tak nebyl dost zvláštní se svým rotujícím vírem, tak Saturnův severní pól se zdá být ještě podivnější. Nahoře na snímku pořízeném z družice Saturnu z kosmické sondy Cassini jsou do velkých podrobností vidět bizarní vzory mračen. Tento a podobné snímky ukazují na stabilitu hexagonu dokonce více než 20 let po Voyageru. Videa Saturnova severního pólu ukazují, že struktura mraků při své rotaci stále zachovává svoji hexagonální strukturu. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které mají tvar šestiúhelníku (hexagonu) na Zemi, oblačné vzory na Saturnu mají šest dobře definovaných téměř stejně dlouhých stran. Dovnitř takového hexagonu by se vešly čtyři Země. Na tomto ze strany pořízeném snímku je vidět, že tmavý stín planety zakrývá část svého velkolepého systému prstenců, který je zčásti vidět vpravo nahoře.

Astrofyzikové: Prohlédněte si více než 550 zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Saturn, Prstence, Hexagon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »