Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramatický autoportrét Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS - Panorama by Andrew Bodrov

Tento pozoruhodný autoportrét marťanského vozítka NASA Curiosity obsahuje panoramatický pohled současného stanoviště v Yellowknife Bay (Zátoka žlutého nože) v kráteru Gale. Ploché a kamenité stanoviště známé jako "John Klein" bylo prvním místem, kde vozítko Curiosity vrtalo do kamene. U hrdě vyhlížejícího vozítka je vidět mělký zkušební vrt a díra ze vzorkem o průměrech 1,6 centimetru. Mozaika byla zkonstruována ze snímků kamerami MAHLI (Mars Hand Lens Imager) a Mastcam. Kamera Mastcam pořizovala panoramatické záběry krajiny a stojí vysoko nad palubou vozítka. Zato kamera MAHLI je určená pro snímky z blízka, takže je namontovaná na robotickém rameni. Snímky z MAHLI byly použity pro vytvoření autoportrétu Curiosity s vyloučením částí, které ukazují rameno samotné, takže MAHLI ani robotické rameno nejsou vidět. Podívejte se na tuto nádhernou interaktivní verzi panoramatického autoportrétu Curiosity.

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity, Self-portrait, Drill


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »