Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ nad řekou Miass

Uznání a copyright: Marat Ahmetvaleev

Každý den na Zemi lze spatřit poklidný začátek dne za východu, kdy se nebe nad východním obzorem do zlatova rozjasní. Panoráma s východem ze zimního rána z 15. února ukazuje právě takový moment. Popředím protéká v oparu klidnou, zrcadlící částí řeka Miass zamrzlou krajinou poblíž Čeljabinsku v Rusku. Ten dlouhý mrak nahoře, který vane modrou oblohou, je trvalá rozvíjející se stopa po Čeljabinském meteoru. Před 18 minutami zde explodoval balvan z vesmíru, způsobil rozsáhlé škody, zranil více než 1000 lidí a zanechal tuto stopu par. Událost dobře zdokumentovaly početné webové a palubní kamery z této oblasti na videa a tak přispěly k brzské rekonstrukci trajektorie meteoru a k určení původní dráhy. Předběžná šetření ukazují, že mateřský meteoroid patřil do třídy Apollo, což jsou asteroidy, jejichž dráha protíná dráhu Země.

Štítky: Meteor, Persistent train, Chelyabinsk, Miass river


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »