Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ nad řekou Miass

Uznání a copyright: Marat Ahmetvaleev

Každý den na Zemi lze spatřit poklidný začátek dne za východu, kdy se nebe nad východním obzorem do zlatova rozjasní. Panoráma s východem ze zimního rána z 15. února ukazuje právě takový moment. Popředím protéká v oparu klidnou, zrcadlící částí řeka Miass zamrzlou krajinou poblíž Čeljabinsku v Rusku. Ten dlouhý mrak nahoře, který vane modrou oblohou, je trvalá rozvíjející se stopa po Čeljabinském meteoru. Před 18 minutami zde explodoval balvan z vesmíru, způsobil rozsáhlé škody, zranil více než 1000 lidí a zanechal tuto stopu par. Událost dobře zdokumentovaly početné webové a palubní kamery z této oblasti na videa a tak přispěly k brzské rekonstrukci trajektorie meteoru a k určení původní dráhy. Předběžná šetření ukazují, že mateřský meteoroid patřil do třídy Apollo, což jsou asteroidy, jejichž dráha protíná dráhu Země.

Štítky: Meteor, Persistent train, Chelyabinsk, Miass river


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »