Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ nad řekou Miass

Uznání a copyright: Marat Ahmetvaleev

Každý den na Zemi lze spatřit poklidný začátek dne za východu, kdy se nebe nad východním obzorem do zlatova rozjasní. Panoráma s východem ze zimního rána z 15. února ukazuje právě takový moment. Popředím protéká v oparu klidnou, zrcadlící částí řeka Miass zamrzlou krajinou poblíž Čeljabinsku v Rusku. Ten dlouhý mrak nahoře, který vane modrou oblohou, je trvalá rozvíjející se stopa po Čeljabinském meteoru. Před 18 minutami zde explodoval balvan z vesmíru, způsobil rozsáhlé škody, zranil více než 1000 lidí a zanechal tuto stopu par. Událost dobře zdokumentovaly početné webové a palubní kamery z této oblasti na videa a tak přispěly k brzské rekonstrukci trajektorie meteoru a k určení původní dráhy. Předběžná šetření ukazují, že mateřský meteoroid patřil do třídy Apollo, což jsou asteroidy, jejichž dráha protíná dráhu Země.

Štítky: Meteor, Persistent train, Chelyabinsk, Miass river


38. vesmírný týden 2023

38. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 9. do 24. 9. 2023. Měsíc bude v první čtvrti a večer je pouze velmi nízko nad obzorem. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno se k nepřehlédnutelné Venuši přidává Merkur. Slunce vyvrhlo oblak hmoty směřující k Zemi. Kometa Nišimura po pěkném ranním představení zmizela i z večerní oblohy. Astronomický ústav vydal analýzu bolidu z 10. září. Na ISS dorazila posádka v lodi Sojuz MS-24. ISS můžeme vidět přelétat večer na obloze. Startovaly další starlinky a řadu teček letící oblohou spatřilo mnoho pozorovatelů. Před 20 lety zanikla v atmosféře Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

EGP (Ajisai)

Prelet družice družice EGP pod Hyádami.

Další informace »