Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: ve výstavbě

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Podobně jako střed vašeho oblíbeného města, nebo kterýkoliv web, který o sebe dbá, tak je i povrch Io neustále ve výstavbě (under construction). Tento Jupiterův měsíc je proslulý jako vulkanicky nejaktivnější těleso ve Sluneční soustavě, toky lávy neustále jeho bizarní povrch mění a utvářejí. Tento kompozitní obraz s vysokým rozlišením vznikl na základě dat sondy NASA Galileo z roku 1996 a má střed na straně Io, která je trvale přivrácena k Jupiteru. Obrázek byl zpracován tak, aby se zdůraznila povrchová jasnost a barevné variace, přičemž jsou vidět útvary velké pouhé 2 kilometry. Za pozornost stojí absence impaktních kráterů, která naznačuje, že celý povrch pokrývají nové vulkanické přírustky, které přibývají rychleji, než impaktní krátery. Co zdejší vulkanismus pohání? Nejpravděpodobnějším zdrojem energie jsou proměnlivé slapové síly, které způsobuje Jupiter a jiné galileovské měsíce, když Io obíhá kolem této obří planety. Slapy zahřívají vnitřek Io a doslova pumpují sirnou vulkanickou aktivitu.

Štítky: Io, Jupiter, Volcanoes


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »