Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milióny hvězd v Omega Centauri

Uznání a copyright: CEDIC Team, Processing - Christoph Kaltseis

Kulová hvězdokupa Omega Centauri, též známá jako NGC 5139, je asi 15 000 světelných let daleko. Hvězdokupa je v prostoru o průměru asi 150 světelných let nahuštěna asi 10 milióny hvězd, které jsou mnohem starší než Slunce a je jedna z největších a nejjasnějších z asi zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. I když se většina hvězdokup skládá z hvězd stejného stáří a složení, tak záhadná Omega Cen vykazuje přítomnost různých populací hvězd s rozsahem stáří a chemického složení. Omega Cen by mohla být pozůstatkem jádra malé galaxie, která splynula s Mléčnou dráhou. Tento astronomicky ostrý barevný snímek klasické kulové hvězdokupy byl pořízen v březnu pod chilskou oblohou z Hacienda Los Andes.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »