Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Abell 36

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Planetární mlhovina Abell 36 je pěkný plynný plášť umírající Slunci podobné hvězdy a nachází se zhruba 800 světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Tento ostrý teleskopický pohled zabírá v této vzdálenosti přes 1,5 světelného roku. Centrální hvězda v mlhovině, která odhazuje svoje vnější vrstvy, se smršťuje a stává se žhavější a vyvíjící se do závěrečné fáze bílého trpaslíka. Povrchová teplota centrální hvězdy v mlhovině Abell 36 se ve srovnání se současnou teplotou Slunce 6000 K odhaduje přes 73 000 K. V důsledku toho je tato velmi žhavá hvězda mnohem jasnější v ultrafialovém světle, než vizuálně zde. Neviditelné ultrafialové záření ionizuje atomy vodíku a kyslíku v mlhovině a tady i pohání krásnou viditelnou záři.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Ultrafialový, Abell 36


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteory

Další informace »