Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Abell 36

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Planetární mlhovina Abell 36 je pěkný plynný plášť umírající Slunci podobné hvězdy a nachází se zhruba 800 světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Tento ostrý teleskopický pohled zabírá v této vzdálenosti přes 1,5 světelného roku. Centrální hvězda v mlhovině, která odhazuje svoje vnější vrstvy, se smršťuje a stává se žhavější a vyvíjící se do závěrečné fáze bílého trpaslíka. Povrchová teplota centrální hvězdy v mlhovině Abell 36 se ve srovnání se současnou teplotou Slunce 6000 K odhaduje přes 73 000 K. V důsledku toho je tato velmi žhavá hvězda mnohem jasnější v ultrafialovém světle, než vizuálně zde. Neviditelné ultrafialové záření ionizuje atomy vodíku a kyslíku v mlhovině a tady i pohání krásnou viditelnou záři.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Ultrafialový, Abell 36


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »