Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledovací stanice družic a jižní obloha

Uznání a copyright: James Garlick

Za této jasné noci je kousek za přístavním městem Hobart v Tasmánii, v Austrálii na planetě Zemi vidět barevná jižní polární záře. V centru této snové scény je vidět tasmánská družicová stanice pro sledování pozemských zdrojů (Tasmanian Earth Resources Satellite Station) osvětlená světly blízkého města. Stanice se využívala pro příjem dat z přístrojů pro pozorování Země z vesmíru, včetně přístrojů MODIS a SeaWiFS agentury NASA, ale v roce 2011 byla vyřazena z provozu a teprve nedávno po pořízení tohoto snímku 30. dubna rozmontována. Na jižní obloze je také vidět, jak září centrální výduť Mléčné dráhy a dvě jasné satelitní galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno. Malé Magellanovo mračno svítí skrz slabší červený aurorální pás.

Štítky: Mléčná dráha, Aurora australis, Tasmania, Terss, Magellanic


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »