Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledovací stanice družic a jižní obloha

Uznání a copyright: James Garlick

Za této jasné noci je kousek za přístavním městem Hobart v Tasmánii, v Austrálii na planetě Zemi vidět barevná jižní polární záře. V centru této snové scény je vidět tasmánská družicová stanice pro sledování pozemských zdrojů (Tasmanian Earth Resources Satellite Station) osvětlená světly blízkého města. Stanice se využívala pro příjem dat z přístrojů pro pozorování Země z vesmíru, včetně přístrojů MODIS a SeaWiFS agentury NASA, ale v roce 2011 byla vyřazena z provozu a teprve nedávno po pořízení tohoto snímku 30. dubna rozmontována. Na jižní obloze je také vidět, jak září centrální výduť Mléčné dráhy a dvě jasné satelitní galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno. Malé Magellanovo mračno svítí skrz slabší červený aurorální pás.

Štítky: Mléčná dráha, Aurora australis, Tasmania, Terss, Magellanic


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »