Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Image Credit & Copyright: Rolf Olsen

Proč fotografie tohoto pole hvězd připomíná impresionistický obraz? Není to nějakým digitálním trikem, ale velkým množstvím mezihvězdného prachu. Prach, maličké kuličky bohaté na uhlík, co do velikosti podobné cigaretovému kouři, často začínají ve vnějších atmosférách velkých, chladných, mladých hvězd. Prach se po smrti hvězd rozptýlí a houstne, jak se k němu nabalují další částice v mezihvězdném médiu. Hustá prachová mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a dokáží zcela zakrýt hvězdy v pozadí. Schopnost prachu především odrážet modré světlo se stává důležitejší u méně hustých mračen, kde hvězdy vykvétají modrým světlem a značkují okolní prach. Emise nebulárního plynu je typicky nejjasnější v červeném světle, takže kombinací vznikají oblasti, jako na plátně malíře. Centrální část nahoře fotografované mlhoviny IC 4603 oblopuje jasnou hvězdu SAO 184376 (8. magnituda), která tuto modrou reflekční mlhovinu většinou osvětluje. IC 4603 je vidět poblíž velice jasné hvězdy Antares (1. magnituda) v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus).

Štítky: Reflekční mlhovina, IC 4603, Painting


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »