Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Jacob Bers (Bersonic)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Naše Galaxie se považuje za podobnou s Galaxií v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní kupě galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují stovky miliard hvězd, které ji tvoří. Těch několik jednotlivých hvězd kolem obrazu Galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy v naší Galaxii, které jsou vpředu před objektem v pozadí. Galaxie v Andromedě je často zmiňována jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že to světlu k nám trvá asi dva milióny let. I když je vidět i pouhým okem, tak snímek M31 nahoře byl pořízen standardní kamerou přes malý dalekohled. O M31 toho zůstává hodně neznámého, a to včetně toho, jak získala svůj neobvyklý střed s dvěma vrcholy.
Oprava: Josef Prchal, David Navrátil a Martin Hroš upozornili na chybu v řádu vzdálenosti Galaxie v Andromedě.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »