Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žíly

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Transfúze slunečního světla tmavou oblohou, to je výjmečný obraz nočních svítících mraků tento měsíc nad švédským ostrovem Gotland. Ledová oblaka odrážejí z hranice vesmíru ve výši asi 80 kilometrů nad zemským povrchem sluneční světlo, přestože Slunce samotné je při pohledu ze země pod obzorem. Obvykle jsou vidět v letních měsících ve vyšších šířkách a tento červenec byla tato oblaka vidět hodně. Nazývají se také polární mezosférická oblaka a zřejmě vznikají, když vodní pára vynášená do horní atmosféry kondenzuje na jemných prachových částicích z meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) poskytuje každodenní projekci nočních svítících mračen tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Polar mesospheric clouds, NLC, Night shining clouds


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »