Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žíly

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Transfúze slunečního světla tmavou oblohou, to je výjmečný obraz nočních svítících mraků tento měsíc nad švédským ostrovem Gotland. Ledová oblaka odrážejí z hranice vesmíru ve výši asi 80 kilometrů nad zemským povrchem sluneční světlo, přestože Slunce samotné je při pohledu ze země pod obzorem. Obvykle jsou vidět v letních měsících ve vyšších šířkách a tento červenec byla tato oblaka vidět hodně. Nazývají se také polární mezosférická oblaka a zřejmě vznikají, když vodní pára vynášená do horní atmosféry kondenzuje na jemných prachových částicích z meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) poskytuje každodenní projekci nočních svítících mračen tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Polar mesospheric clouds, NLC, Night shining clouds


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom a nízka oblačnosť

Další informace »