Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (UM FSI, Brno Univ. of Technology), Shadia Habbal (IfA, Univ. of Hawaii)

Toto 360° panoráma od východního po západní obzor sleduje pás zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky. Slabé zvířetníkové světlo vzniká na prachu, který rozptyluje sluneční světlo a prostírá se v této základní souřadné rovině nebeské sféry, která odpovídá ročnímu pohybu Slunce na obloze, neboli oběžné dráze Země. Toto fascinující panoráma je mozaikou snímků pořízených od soumraku ke svítání během jediné noci ze dvou různých míst na Mauna Kea. Na východním obzoru (vlevo) jsou vidět světla havajského města Hilo a u západního obzoru jsou vidět stavby dalekohledu Subaru a obou Keckových dalekohledů. Za pečlivě zvolené bezměsíčné noci Venuše zářila jako Jitřenka nad východním obzorem a Saturn byl poblíž opozice. Zdá se, že Saturn je uvnitř zjasnění zvířetníkového pásu známého jako protisvit. Protisvit má elongaci, neboli úhlovou vzdálenost od Slunce podél ekliptiky, 180°. Rovina naší Mléčné dráhy probíhá v projekci mozaiky pod úhlem a protíná horizontální pás zvířetníkového světla nad východním i západním obzorem. Na východě vychází výduť galaktického centra s mlhovinami, hvězdami a prachovými mračny.
Poznámka: Český rozhlas uskutečnil rozhovor s prof. Druckmüllerem s názvem Matematika pro fotografování astronomických úkazů.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Panorama, Mauna Kea, Gegenschein, Ecliptic plane


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »