Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (UM FSI, Brno Univ. of Technology), Shadia Habbal (IfA, Univ. of Hawaii)

Toto 360° panoráma od východního po západní obzor sleduje pás zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky. Slabé zvířetníkové světlo vzniká na prachu, který rozptyluje sluneční světlo a prostírá se v této základní souřadné rovině nebeské sféry, která odpovídá ročnímu pohybu Slunce na obloze, neboli oběžné dráze Země. Toto fascinující panoráma je mozaikou snímků pořízených od soumraku ke svítání během jediné noci ze dvou různých míst na Mauna Kea. Na východním obzoru (vlevo) jsou vidět světla havajského města Hilo a u západního obzoru jsou vidět stavby dalekohledu Subaru a obou Keckových dalekohledů. Za pečlivě zvolené bezměsíčné noci Venuše zářila jako Jitřenka nad východním obzorem a Saturn byl poblíž opozice. Zdá se, že Saturn je uvnitř zjasnění zvířetníkového pásu známého jako protisvit. Protisvit má elongaci, neboli úhlovou vzdálenost od Slunce podél ekliptiky, 180°. Rovina naší Mléčné dráhy probíhá v projekci mozaiky pod úhlem a protíná horizontální pás zvířetníkového světla nad východním i západním obzorem. Na východě vychází výduť galaktického centra s mlhovinami, hvězdami a prachovými mračny.
Poznámka: Český rozhlas uskutečnil rozhovor s prof. Druckmüllerem s názvem Matematika pro fotografování astronomických úkazů.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Panorama, Mauna Kea, Gegenschein, Ecliptic plane


18. vesmírný týden 2021

18. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 5. do 9. 5. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami Saturnem a Jupiterem. Na večerní obloze je planeta Mars a nízko ještě za soumraku také Merkur a Venuše. V neděli přistál v Mexickém zálivu Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která byla půl roku na ISS v rámci mise Crew-1. Čína vypustila základní modul Tianhe nové orbitální stanice Tiangong-3. Týden byl opravdu bohatý na kosmické starty, mezi něž se zařadil i restart evropské Vegy po selhání v loňském roce. Mise vrtulníčku Ingenuity na Marsu bude prodloužena. Před 60 lety startoval první Američan do vesmíru. Alan Shepard vykonal balistický skok v lodi Friendship 7.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Měsíce

nad nemocnicí Brno - Bohunice

Další informace »