Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: SSRO-South (Steve Mazlin, Jack Harvey, Daniel Verschatse, Rick Gilbert)
and Kevin Ivarsen (PROMPT / CTIO / UNC)

Která aktivní galaxie je nejblíž planetě Zemi? Zřejmě Centaurus A vzdálená pouhých 11 miliónů světelných let. Tato pekuliární eliptická galaxie je též známa jako NGC 5128 a měří něco přes 60 000 světelných let. Galaxie Centaurus A vznikla srážkou dvou jinak normálních galaxií a je fantastickou změtí mladých modrých hvězdokup, růžových hvězdotvorných oblastí a impozantních temných prachových pásů, které jsou zde rozlišeny do pozoruhodných podrobností. Tento barevný galaktický portrét vznikl pod jasnou chilskou oblohou na Meziamerické observatoři Cerro Tololo. Zbytek kosmických trosek vytrvale požírá centrální černá díra o hmotnosti miliardy Sluncí, která je blízko galaktického centra. Tento proces vyzařuje energii z Centaurus A v rádiovém, rentgenovém a gama záření, podobně jako u jiných aktivních galaxiích.

Štítky: Prach, Aktivní galaxie, Černá díra, Cen A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »