Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: SSRO-South (Steve Mazlin, Jack Harvey, Daniel Verschatse, Rick Gilbert)
and Kevin Ivarsen (PROMPT / CTIO / UNC)

Která aktivní galaxie je nejblíž planetě Zemi? Zřejmě Centaurus A vzdálená pouhých 11 miliónů světelných let. Tato pekuliární eliptická galaxie je též známa jako NGC 5128 a měří něco přes 60 000 světelných let. Galaxie Centaurus A vznikla srážkou dvou jinak normálních galaxií a je fantastickou změtí mladých modrých hvězdokup, růžových hvězdotvorných oblastí a impozantních temných prachových pásů, které jsou zde rozlišeny do pozoruhodných podrobností. Tento barevný galaktický portrét vznikl pod jasnou chilskou oblohou na Meziamerické observatoři Cerro Tololo. Zbytek kosmických trosek vytrvale požírá centrální černá díra o hmotnosti miliardy Sluncí, která je blízko galaktického centra. Tento proces vyzařuje energii z Centaurus A v rádiovém, rentgenovém a gama záření, podobně jako u jiných aktivních galaxiích.

Štítky: Prach, Aktivní galaxie, Černá díra, Cen A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »