Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah Měsíce

Uznání a copyright: Petr Horálek

Krátery na Měsíci bez vzduchu vznikly dávnými dopady a jsou dlouho známé. Ale teprve od let 1990-tých začali pozorovatelé pravidelně zaznamenávat a studovat optické záblesky na měsíčním povrchu, nejspíš exploze dopadajících meteoroidů. Takové záblesky je pochopitelně obtížné uvidět proti jasnému, Sluncem osvětlenému povrchu Měsíce. Ale při úplném zatmění 21. ledna mnoho fotografů s dávkou štěstí zachytilo záblesk impaktu meteoroidu proti zčervenalému Měsíci. Takový záblesk se podařilo objevit při prohlížení snímků pořízených krátce před začátkem úplné fáze zatmění a je vidět na vloženém obrázku nahoře u potemnělého západního okraje Měsíce. Odhady založené na trvání záblesků zaznamenávaných dalekohledy MIDAS (Moon Impact Detection and Analysis System) v jižním Španělsku ukazují, že impaktor měl hmotnost asi 10 kilogramů a vytvořil kráter o průměru mezi sedmi a deseti metry.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-12-08 Zasažený Měsíc
  2. SkyAndTelescope.com: New High-End Search for Lunar Impacts
  3. SpaceWeather.com: A METEOROID HITS THE MOON DURING LUNAR ECLIPSE
  4. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Eclipse Gallery
  5. Twitter: Will Gater: Astronomer, journalist & space geek
  6. NASA: Bright Explosion on the Moon
  7. Astronom.cz: A meteoroid hits eclipsed Moon
  8. ScientificAmerican.com: In a First, Earthlings Spot a Meteor Strike the Eclipse-Darkened Moon
  9. Youtube.com: Impact on the Moon during the Jan.21 total lunar eclipse: very high-sensitivity camera
  10. Youtube.com: Impact on the Moon during the Jan.21 lunar eclipse

Štítky: Dopad meteroidu, Meteor, Total lunar eclipse


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »