Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umbra Země

Uznání a copyright: Antonio Finazzi

Tmavý, vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar do prostoru sahajícího kužele a jeho kruhový průřez se dá snadno spatři během lunárního zatmění. Například 21. ledna se úplněk pohyboval přes severní část umbrálního stínu Země a potěšil pozorovatele Měsíce na většině planety. Při úplné fázi zatmění byl Měsíc zcela uvnitř umbry po dobu 63 minut. Tento kompozitní obraz z postupných snímků z totality (ve středu) a částečných fází sleduje velkou část zakřiveného okraje umbry a byl pořízen pod jasnou, tmavou oblohou z hor nedaleko italského města Chiuduno. Povrch Měsíce je během úplného zatmění zčervenalý, protože odráží sluneční světlo, které proniká do stínu. U okraje umbry už okraj zatmělého Měsíce vykazuje zřetelný modrý odstín. Modré světlo zatmělého Měsíce pochází z paprsků slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoké horní stratosféry a je zbarvené ozónem, který rozptyluje světlo červené a propouští modré.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-09-09 Stínohra
  2. NASA: Lunar Eclipses
  3. APOD: 2008-02-20 Ztenčující se Měsíc
  4. APOD: 2019-01-25 Zásah Měsíce
  5. APOD: 2007-09-01 Zatmění na jezeře Kalamalka
  6. APOD: 2008-08-20 Stín Země
  7. APOD: 2015-10-03 Modrý krvavý měsíc

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Měsíc, Shadow, Umbra


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »