Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky na festivalu planet

Uznání a copyright: Pavel Gabzdyl

Při západu Slunce 11. července se pro některé po obloze táhly jemné pásy světla a stínu. Pásy známé jako antikrepuskulární paprsky se vytvořily, když velká oblačnost u západního obzoru při západu Slunce vrhala skrz atmosféru dlouhé stíny. Vzhledem k perspektivě kamery se zdá, že se pásy světla a stínu sbíhají u východního (opačného) obzoru v místě, které je vidět těsně nad hradem ze 14. století nedaleko Brna v Česku. Obyvatelé planety Země v popředí se těší z každoročního regionálního Festivalu planet v parku pod Hvězdárnou a planetáriem Brno. A zatímco krepuskulární a antikrepuskulární paprsky jsou poměrně běžným atmosférickým jevem, nafukovací koule o průměru 10 metrů, které na tomto festivalu představují tělesa Sluneční soustavy, jsou na planetě Zemi k vidění méně často.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: Pavel Gabzdyl @neuveritelne.brno: Brno v tom nejlepším světle
  2. APOD: 2020-03-18 Antikrepuskulární paprsky nad Floridou
  3. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  4. APOD: 2016-09-16 Úplněk nad Brnem
  5. Wikipedia: File:A_Sunday_on_La_Grande_Jatte,_Georges_Seurat,_1884.jpg
  6. FestivalPlanetBrno.cz: FESTIVAL PLANET BRNO
  7. NASA: About the Planets
  8. APOD: 2024-07-11Pavel_models1024p.jpg

Štítky: Anticrepuscular rays, Západ slunce, Planetárium 


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »