Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Zimní šestiúhelník

Uznání a copyright: Petr Horálek

Prosincový nov někomu na svátky přinesl zatmění Slunce. Pozorovatelům na celé zeměkouli také přinesl tmavou noční oblohu, jako za této bezměsíčné severní zimní noci. Na scéně podél Mléčné dráhy vycházejí jasné hvězdy Zimního šestiúhelníku. Ty útulné horské chaty v zasněženém popředí jsou u vesnice Oravská Lesná na Slovensku. Nebeská světla, která dobře známý asterismus vyznačují, jsou Aldebaran, Capella, Pollux (a Castor), Procyon, Rigel a Sirius. Zimní noční obloha také ukazuje slabé mlhoviny v Orionu a nádhernou hvězdokupu Plejády. Když položíte na obrázek kurzor, nebo následujete tento odkaz, tak uvidíte spojnice Zimního šestiúhelníku.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Annular solar eclipse on December 26
  2. Astronom.cz: The Winter Hexagon over Oravska Lesna
  3. APOD: 2011-01-03 Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu
  4. EarthSky.org: Annular solar eclipse on December 26
  5. APOD: Orava_Duskova_WinterHexagon_0.jpg

Štítky: Asterismus, Winter Hexagon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »