Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlížení Venuše pod obloukem Spitzkoppe

Uznání a copyright: Petr Horálek; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co je to na obloze? Na tomto nádherném panoramatu, které bylo pořízeno v časných ranních hodinách koncem září, je toho tolik k vidění, ovšem ten nejjasnější objekt na obloze je jasně planeta Venuše. Venuše na na snímku vidět pod přírodním skalnatým mostem v Spitzkoppe v Namibii, který už sám o sobě je malebný. Planetu v průzoru vlevo doplňuje silueta astrofotografa vpravo. Nad skalním mostem a daleko za ním jsou slavné ikony tmavé noční oblohy, zleva doprava: hvězdokupa Plejády, mlhovina Orion, jasná hvězda Sirius a Velké a Malé Magellanovo mračno. Venuše zůstává viditelná na východě na obloze před úsvitem a tento týden se k ní přidá úhlově docela blízko Mars.

Štítky: Venuše, Orion, Namibia, Mouse over


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »