Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zánik komety u Slunce

Uznání videa: NASA, ESA, SOHO

Většina komet těsné přiblížení ke Slunci nepřežije. Tento měsíc před dvěma lety se ovšem myslelo, že kometa ISON je dost velká na to, aby své nebezpečné líznutí Slunce přežila. Na videu je vidět celé drama, tak jak ho zaznamenala družicová sluneční observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Mnoho pozemšťanů fascinovaně sledovalo, jak se z největšího přiblížení vynořila jasná oblast, ale brzy zeslábla a rozptýlila se. Nyní se dá předpokládat, že žádné větší fragmenty komety C/2012 S1 (ISON) nepřežily. Kromě komety je ještě vidět, že aktivní Slunce vyfukuje oblaka plazmatu známá jako CME (coronal mass ejections). Družice Slunce SOHO, která byla vypuštěna v roce 1995, se stala historickým přístrojem pro objevování a sledování komet známých jako lízači Slunce. Před dvěma měsíci byla pojmenována kometa SOHO 3000 na počet zaznamenání 3000. komety, která byla objevena na snímcích SOHO, což představuje polovinu všech známých komet.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů v astrofyzikálníknihovně zdrojových kódů.

Štítky: Comet ISON, Slunce, Lízač Slunce, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »