Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zánik komety u Slunce

Uznání videa: NASA, ESA, SOHO

Většina komet těsné přiblížení ke Slunci nepřežije. Tento měsíc před dvěma lety se ovšem myslelo, že kometa ISON je dost velká na to, aby své nebezpečné líznutí Slunce přežila. Na videu je vidět celé drama, tak jak ho zaznamenala družicová sluneční observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Mnoho pozemšťanů fascinovaně sledovalo, jak se z největšího přiblížení vynořila jasná oblast, ale brzy zeslábla a rozptýlila se. Nyní se dá předpokládat, že žádné větší fragmenty komety C/2012 S1 (ISON) nepřežily. Kromě komety je ještě vidět, že aktivní Slunce vyfukuje oblaka plazmatu známá jako CME (coronal mass ejections). Družice Slunce SOHO, která byla vypuštěna v roce 1995, se stala historickým přístrojem pro objevování a sledování komet známých jako lízači Slunce. Před dvěma měsíci byla pojmenována kometa SOHO 3000 na počet zaznamenání 3000. komety, která byla objevena na snímcích SOHO, což představuje polovinu všech známých komet.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů v astrofyzikálníknihovně zdrojových kódů.

Štítky: Comet ISON, Slunce, Lízač Slunce, Video


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »