Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zánik komety u Slunce

Uznání videa: NASA, ESA, SOHO

Většina komet těsné přiblížení ke Slunci nepřežije. Tento měsíc před dvěma lety se ovšem myslelo, že kometa ISON je dost velká na to, aby své nebezpečné líznutí Slunce přežila. Na videu je vidět celé drama, tak jak ho zaznamenala družicová sluneční observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Mnoho pozemšťanů fascinovaně sledovalo, jak se z největšího přiblížení vynořila jasná oblast, ale brzy zeslábla a rozptýlila se. Nyní se dá předpokládat, že žádné větší fragmenty komety C/2012 S1 (ISON) nepřežily. Kromě komety je ještě vidět, že aktivní Slunce vyfukuje oblaka plazmatu známá jako CME (coronal mass ejections). Družice Slunce SOHO, která byla vypuštěna v roce 1995, se stala historickým přístrojem pro objevování a sledování komet známých jako lízači Slunce. Před dvěma měsíci byla pojmenována kometa SOHO 3000 na počet zaznamenání 3000. komety, která byla objevena na snímcích SOHO, což představuje polovinu všech známých komet.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů v astrofyzikálníknihovně zdrojových kódů.

Štítky: Comet ISON, Slunce, Lízač Slunce, Video


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »