Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Monumentálním údolím

Image Credit & Copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Nemusíte být zrovna v Monumentálním údolí, abyste na obloze uviděli se klenout Mléčnou dráhu, ale na závadu to není. Ovšem jenom v Monumentálním údolí v USA můžete spatřit tak malebné popředí, včetně ikonických skalnatých výčnělků zvaných buttes. Buttes tvoří tvrdá hornina, která zůstala po zerodování okolné měkčí horniny vodou. Na snímku, který byl pořízen v roce 2012, jsou vidět nejbližší butte vlevo a další butte vpravo od něho a jmenují se Mittens (Rukavice, Palčáky), a dále vpravo je vidět Merrick Butte. Vysoko nad hlavou se vypíná pás difúzního světla, což je centrální disk naší spirální Galaxie Mléčná dráha. Pás Mléčná dráhy může vidět skoro každý, téměř každou jasnou noc dostatečně daleko od města a jasných světel v okolí.

APOD ve španělštine: Na webu a Facebooku.

Štítky: Monument Valley, Mléčná dráha, Buttes, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »