Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Tenerife

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Je pravděpodobné, že jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Z tmavého místa v pravý čas přes jasnou oblohu vidět slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož jsme uvnitř tohoto disku, tak se zdá, že pás obepíná celou Zemi. Nádherný obraz oblouku Mléčné dráhy nahoře jde ovšem tam, kam neozbrojené oko jít nemůže. Obraz se skládá z devíti snímků, které tvoří 360° panoráma. Na obrázku, který byl nedávno pořízen v národním parku Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku je u středu za sopečnou krajinou s mnoha velkými balvany vidět sopka Teide. Daleko za všemi těmito pozemskými strukturami jsou mnohé divy nebes, které jsou vidět i pouhým okem, jako třeba pás Mléčné dráhy, jasný přibývající Měsíc uvnitř oblouku a otevřená hvězdokupa Plejády (dokážete ji najít?). Tato hloubková expozice také přináší mnoho nebeských podivuhodností, které jsou normálně za lidským vnímáním, mnohé z nich jsou označeny na anotované verzi obrázku, včetně Barnardovy smyčky, která je vidět nahoře jako červený prstenec pod pásem Mléčné dráhy.

Štítky: Kanárské ostrovy, Mléčná dráha, Barnard's Loop, Mouse over


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »