Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Portugalský námořník 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou dost času, aby mohl při prvním obeplutí planety Země studovat jižní oblohu. V důsledku toho jsou nyní dva mlhavé obláčky, které je snadno vidět na jižní obloze, známy jako Magellanova mračna a nyní se ví, že jsou to satelitní galaxie naší mnohem větší spirální Galaxie Mléčné dráhy. Asi 160 000 světelných let vzdálený Velký Magellanův mrak (LMC) v souhvězdí Mečouna (Dorado) je zde vidět na pozoruhodném hloubkovém, barevném snímku. Mračno měří asi 15 000 světelných let, je nejhmotnější ze všech satelitních galaxií Mléčné dráhy a je domovem nejbližší supernovy moderní doby, SN 1987A. Výrazná skvrna pod středem je 30 Doradus, též známá jako majestátní mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast o průměru asi 1000 světelných let.

Štítky: Large magellanic cloud, Lmc, Tarantula nebula


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova SN 2025rbs (NGC 7331)

Záběr na nově objevenou supernovu v galaxii NGC 7331. Jde o kombinaci dat z května, kdy jsem na NGC 7331 nasbíral asi 8 hodin. Když jsem se dozvěděl o nové supernově, okamžitě jsem dofotil další asi 3 hodiny, výsledkem je fotografie, kterou vidíte. V ní se snoubí už celkem kvalitní délka expozice, která pěkně vykresluje samotnou galaxii a nynější přidané 3 hodiny dokreslily samotnou supernovu.

Další informace »