Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy Puppis A

Uznání a copyright: Don Goldman

Asi 7000 světelných let daleko se do okolního mezihvězdného média rozpíná zbytek supernovy Puppis A (Lodní záď A) hnaný explozí hmotné hvězdy. Barevné teleskopické pole složené z širokopásmových a úzkopásmových dat zabírá v této vzdálenosti asi 60 světelných let. Jak se zbytek supernovy rozpíná do nerovnoměrného okolí, tak filamenty vybuzené rázovou vlnou zelenomodře září od atomárního kyslíku. Vodík a dusík září červeně. Světlo z původní supernovy samotné, kterou vyvolal kolaps hmotného jádra hvězdy dosáhlo Zemi asi před 3700 lety. Zbytek Puppis A je vidět přes překrývající se emisi z bližšího, ale staršího zbytku superovy Vela, poblíž nahuštěné roviny naší Galaxie Mléčné dráhy. Puppis A stále září přes celé elektromagnetické spektrum a jej jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze.

Štítky: Supernova, Puppis a, Snr


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »