Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Nekometa

Uznání a copyright: Francesco di Biase

Při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století si astronom Charles Messier pečlivě udržoval seznam věcí, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 na jeho nyní slavném seznamu nekomet. Astronomové 21. století ji identifikují jako planetární mlhovinu, ale není to ani planeta, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je skvělým příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyhořela ve svém jádru nukleární palivo. Takové mlhoviny vznikají, když jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy do prostoru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Mlhovina je známa pod svým populárním jménem jako Činka a její krásně symetrické mračno mezihvězdného plynu měří přes 2,5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zdůrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované útvary ve vnějším halo. Zahrnuje v sobě široko i úzkopásmové snímky pořízené s pomocí filtrů citlivých na emise atomů síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: M27, Charles messier, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »