Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Nekometa

Uznání a copyright: Francesco di Biase

Při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století si astronom Charles Messier pečlivě udržoval seznam věcí, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 na jeho nyní slavném seznamu nekomet. Astronomové 21. století ji identifikují jako planetární mlhovinu, ale není to ani planeta, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je skvělým příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyhořela ve svém jádru nukleární palivo. Takové mlhoviny vznikají, když jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy do prostoru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Mlhovina je známa pod svým populárním jménem jako Činka a její krásně symetrické mračno mezihvězdného plynu měří přes 2,5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zdůrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované útvary ve vnějším halo. Zahrnuje v sobě široko i úzkopásmové snímky pořízené s pomocí filtrů citlivých na emise atomů síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: M27, Charles messier, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »