Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Nekometa

Uznání a copyright: Francesco di Biase

Při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století si astronom Charles Messier pečlivě udržoval seznam věcí, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 na jeho nyní slavném seznamu nekomet. Astronomové 21. století ji identifikují jako planetární mlhovinu, ale není to ani planeta, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je skvělým příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyhořela ve svém jádru nukleární palivo. Takové mlhoviny vznikají, když jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy do prostoru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Mlhovina je známa pod svým populárním jménem jako Činka a její krásně symetrické mračno mezihvězdného plynu měří přes 2,5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zdůrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované útvary ve vnějším halo. Zahrnuje v sobě široko i úzkopásmové snímky pořízené s pomocí filtrů citlivých na emise atomů síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: M27, Charles messier, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »