Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Labutě

Uznání a copyright: Paul C. Swift

Tento krásný kout oblohy malovaný tahy kosmického štětce zářícím vodíkem se rozkládá v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy a ve středu severního souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek se prostírá asi na 6 stupních. Vlevo nahoře, v popředí komplexních mračen plynu, prachu a hvězdami nahuštěných polí, je jasný veleobr, hvězda gama Cygni (Sadr). Nalevo od gama Cygni je ve tvaru dvou zářících křídel rozdělených dlouhým prachovým pásem mlhovina IC 1318, jejíž populární název je dosti pochopitelně Motýlí mlhovina. Kompaktnější, jasná mlhovina vpravo dole je NGC 6888, mlhovina Srpek. Některé odhady vzdáleností umisťují gama Cygni do vzdálenosti asi 750 světelných let, zatímco odhady vzdáleností pro IC 1318 a NGC 6888 jsou od 2000 do 5000 světelných let.

Štítky: Mlhovina Srpek, Cygnus, Butterfly Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »