Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Labutě

Uznání a copyright: Paul C. Swift

Tento krásný kout oblohy malovaný tahy kosmického štětce zářícím vodíkem se rozkládá v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy a ve středu severního souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek se prostírá asi na 6 stupních. Vlevo nahoře, v popředí komplexních mračen plynu, prachu a hvězdami nahuštěných polí, je jasný veleobr, hvězda gama Cygni (Sadr). Nalevo od gama Cygni je ve tvaru dvou zářících křídel rozdělených dlouhým prachovým pásem mlhovina IC 1318, jejíž populární název je dosti pochopitelně Motýlí mlhovina. Kompaktnější, jasná mlhovina vpravo dole je NGC 6888, mlhovina Srpek. Některé odhady vzdáleností umisťují gama Cygni do vzdálenosti asi 750 světelných let, zatímco odhady vzdáleností pro IC 1318 a NGC 6888 jsou od 2000 do 5000 světelných let.

Štítky: Mlhovina Srpek, Cygnus, Butterfly Nebula


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »