Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlášení komety Catalina

Uznání a copyright: Ian Sharp

Bude kometa Catalina vidět i pouhým okem? Vzhledem k nepředvídatelnosti komet to nikdo nemůže říci s jistotou, ale zdá se, že by to mohlo vyjít. Tato kometa byla objevena v roce 2013 přehlídkou oblohy Catalina Sky Survey. Od té doby se kometa C/2013 US10 (Catalina) stále zjasňovala a nyní je jasnější než 8. magnituda, takže je vidět i v triedrech a při dlouhých expozicích kamer. Jak se kometa nadále blíží do vnitřní Sluneční soustavy, tak bude jistě pokračovat ve zjasňování a možná se někdy v říjnu stane viditelnou i pouhým okem a někdy koncem listopadu dosáhne vrcholu jasnosti. Kometa zůstane až do poloviny prosince především na jižní obloze a pak se na své velmi skloněné dráze rychle přesune na severní oblohu. Nahoře je vidět kometa Catalina z minulého týdne, jak vykazuje zelenou komu a dva rostoucí ohony.

Štítky: Catalina, Kometa, Tails


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »