Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Alpami

Uznání a copyright: Matteo Dunchi

Už jste někdy viděli Galaxii v Andromedě? I když se neozbrojenému oku M31 jeví jako mlhavý obláček, tak světlo, které z ní vidíte je staré více než 2 milióny let což jej činí nejstarším světlem, které můžete přímo uvidět pouhýma očima. Andromeda nyní vychází ve středních severních šířkách pár hodin po západu, ovšem každou noc vychází dříve a od začátku září bude pro severní pozorovatele viditelná celou noc. Na snímku je vidět, jak Andromeda vychází minulý měsíc nad italskými Alpami. Jakkoliv je skvělé vidět tuto galaxii, která sousedí s naší Mléčnou dráhou vlastníma očima, tak dlouhé expozice kamerou dokáží rozpoznat spousty slabých podrobností, nad nimiž se tají dech. Nedávné údaje ukazují na to, že se naše Mléčná dráha za několik miliard let srazí a splyne s o něco větší Galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Andromeda galaxy, M32, Alps


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »