Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Alpami

Uznání a copyright: Matteo Dunchi

Už jste někdy viděli Galaxii v Andromedě? I když se neozbrojenému oku M31 jeví jako mlhavý obláček, tak světlo, které z ní vidíte je staré více než 2 milióny let což jej činí nejstarším světlem, které můžete přímo uvidět pouhýma očima. Andromeda nyní vychází ve středních severních šířkách pár hodin po západu, ovšem každou noc vychází dříve a od začátku září bude pro severní pozorovatele viditelná celou noc. Na snímku je vidět, jak Andromeda vychází minulý měsíc nad italskými Alpami. Jakkoliv je skvělé vidět tuto galaxii, která sousedí s naší Mléčnou dráhou vlastníma očima, tak dlouhé expozice kamerou dokáží rozpoznat spousty slabých podrobností, nad nimiž se tají dech. Nedávné údaje ukazují na to, že se naše Mléčná dráha za několik miliard let srazí a splyne s o něco větší Galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Andromeda galaxy, M32, Alps


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »