Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Alpami

Uznání a copyright: Matteo Dunchi

Už jste někdy viděli Galaxii v Andromedě? I když se neozbrojenému oku M31 jeví jako mlhavý obláček, tak světlo, které z ní vidíte je staré více než 2 milióny let což jej činí nejstarším světlem, které můžete přímo uvidět pouhýma očima. Andromeda nyní vychází ve středních severních šířkách pár hodin po západu, ovšem každou noc vychází dříve a od začátku září bude pro severní pozorovatele viditelná celou noc. Na snímku je vidět, jak Andromeda vychází minulý měsíc nad italskými Alpami. Jakkoliv je skvělé vidět tuto galaxii, která sousedí s naší Mléčnou dráhou vlastníma očima, tak dlouhé expozice kamerou dokáží rozpoznat spousty slabých podrobností, nad nimiž se tají dech. Nedávné údaje ukazují na to, že se naše Mléčná dráha za několik miliard let srazí a splyne s o něco větší Galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Andromeda galaxy, M32, Alps


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »