Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Alpami

Uznání a copyright: Matteo Dunchi

Už jste někdy viděli Galaxii v Andromedě? I když se neozbrojenému oku M31 jeví jako mlhavý obláček, tak světlo, které z ní vidíte je staré více než 2 milióny let což jej činí nejstarším světlem, které můžete přímo uvidět pouhýma očima. Andromeda nyní vychází ve středních severních šířkách pár hodin po západu, ovšem každou noc vychází dříve a od začátku září bude pro severní pozorovatele viditelná celou noc. Na snímku je vidět, jak Andromeda vychází minulý měsíc nad italskými Alpami. Jakkoliv je skvělé vidět tuto galaxii, která sousedí s naší Mléčnou dráhou vlastníma očima, tak dlouhé expozice kamerou dokáží rozpoznat spousty slabých podrobností, nad nimiž se tají dech. Nedávné údaje ukazují na to, že se naše Mléčná dráha za několik miliard let srazí a splyne s o něco větší Galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Andromeda galaxy, M32, Alps


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »