Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skřítci z vesmíru

Uznání: NASA, Expedition 44

Na východním obzorem vyšly 10. srpna starý Měsíc a hvězdy v Orionu. Ubývající srpek Měsíce byl stále dost jasný, aby byl na tomto snímku pořízeném z jiné velké družice planety Země, z Mezinárodní kosmické stanice, přeexponován. Atmosféru nad nočním okrajem planety vyznačuje zelenavé světélkování vzduchu. Nad jižním Mexikem jsou dole vidět světla měst a blýskání. Snímek zachytil překvapující zjevení vzácného druhu blesku z vysoké atmosféry, velkého červeného skřítka, který je zachycen nad bleskem daleko vpravo. Oběžný pohyb kosmické stanice sice rozmazal světla měst a stopy hvězd, ale velice krátký záblesk červeného skřítka je ostrý. Nyní se už ví, že červení skřítci souvisí s bouřkami, ale stále ještě zůstává mnoho záhadného, včetně toho jak vznikají, jaký je jejich vliv na globální elektrický tok a zda nějak souvisí s dalším vysokoatmosférickým blýskáním jako jsou modré výtrysky nebo zemské gama záblesky.

Štítky: ISS, Blesk, Sprite, Orion, Měsíc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »