Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skřítci z vesmíru

Uznání: NASA, Expedition 44

Na východním obzorem vyšly 10. srpna starý Měsíc a hvězdy v Orionu. Ubývající srpek Měsíce byl stále dost jasný, aby byl na tomto snímku pořízeném z jiné velké družice planety Země, z Mezinárodní kosmické stanice, přeexponován. Atmosféru nad nočním okrajem planety vyznačuje zelenavé světélkování vzduchu. Nad jižním Mexikem jsou dole vidět světla měst a blýskání. Snímek zachytil překvapující zjevení vzácného druhu blesku z vysoké atmosféry, velkého červeného skřítka, který je zachycen nad bleskem daleko vpravo. Oběžný pohyb kosmické stanice sice rozmazal světla měst a stopy hvězd, ale velice krátký záblesk červeného skřítka je ostrý. Nyní se už ví, že červení skřítci souvisí s bouřkami, ale stále ještě zůstává mnoho záhadného, včetně toho jak vznikají, jaký je jejich vliv na globální elektrický tok a zda nějak souvisí s dalším vysokoatmosférickým blýskáním jako jsou modré výtrysky nebo zemské gama záblesky.

Štítky: ISS, Blesk, Sprite, Orion, Měsíc


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »