Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skřítci z vesmíru

Uznání: NASA, Expedition 44

Na východním obzorem vyšly 10. srpna starý Měsíc a hvězdy v Orionu. Ubývající srpek Měsíce byl stále dost jasný, aby byl na tomto snímku pořízeném z jiné velké družice planety Země, z Mezinárodní kosmické stanice, přeexponován. Atmosféru nad nočním okrajem planety vyznačuje zelenavé světélkování vzduchu. Nad jižním Mexikem jsou dole vidět světla měst a blýskání. Snímek zachytil překvapující zjevení vzácného druhu blesku z vysoké atmosféry, velkého červeného skřítka, který je zachycen nad bleskem daleko vpravo. Oběžný pohyb kosmické stanice sice rozmazal světla měst a stopy hvězd, ale velice krátký záblesk červeného skřítka je ostrý. Nyní se už ví, že červení skřítci souvisí s bouřkami, ale stále ještě zůstává mnoho záhadného, včetně toho jak vznikají, jaký je jejich vliv na globální elektrický tok a zda nějak souvisí s dalším vysokoatmosférickým blýskáním jako jsou modré výtrysky nebo zemské gama záblesky.

Štítky: ISS, Blesk, Sprite, Orion, Měsíc


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »