Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skřítci z vesmíru

Uznání: NASA, Expedition 44

Na východním obzorem vyšly 10. srpna starý Měsíc a hvězdy v Orionu. Ubývající srpek Měsíce byl stále dost jasný, aby byl na tomto snímku pořízeném z jiné velké družice planety Země, z Mezinárodní kosmické stanice, přeexponován. Atmosféru nad nočním okrajem planety vyznačuje zelenavé světélkování vzduchu. Nad jižním Mexikem jsou dole vidět světla měst a blýskání. Snímek zachytil překvapující zjevení vzácného druhu blesku z vysoké atmosféry, velkého červeného skřítka, který je zachycen nad bleskem daleko vpravo. Oběžný pohyb kosmické stanice sice rozmazal světla měst a stopy hvězd, ale velice krátký záblesk červeného skřítka je ostrý. Nyní se už ví, že červení skřítci souvisí s bouřkami, ale stále ještě zůstává mnoho záhadného, včetně toho jak vznikají, jaký je jejich vliv na globální elektrický tok a zda nějak souvisí s dalším vysokoatmosférickým blýskáním jako jsou modré výtrysky nebo zemské gama záblesky.

Štítky: ISS, Blesk, Sprite, Orion, Měsíc


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »