Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planetka Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS - Little Planet: Andrew Bodrov

Nad malou kamenitou planetkou je téměř zcela rozkročený zvědavý robot. Pochopitelně, že ve skutečnosti je tou planetou Mars a robotem je vozítko Curiosity o velikosti automobilu, které pózuje nad svou nedávno vyvrtanou dírou v oblasti Marias Pass na spodku Mount Sharp. K sestavení projekce malé planetky bylo celkem použito 92 snímků z kamery MAHLI (Mars Hand Lens Imager) při solu (marťanském dni) Curiosity číslo 1065, snímky byly digitálně přizpůsobeny a spojeny do mozaiky, která pokrývá 360x180 stupňů. To odpovídá 5. srpnu 2015, tři pozemské roky poté, co vozítko Curiosity přistálo na povrchu rudé planety. Z kompozitní selfie jsou vyloučeny snímky s robotickým ramenem a se stožárem samotné kamery MAHLI, ale jejich stín je vidět dole. Podívejte se i na skvělou interaktivní verzi panoramatu Curiosity ze solu 1065.

Štítky: Curiosity, Mars, Selfie, Panorama


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »