Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ stínu malé planety

Uznání a copyright: Acquisition - Enzo De Bernardini, Processing - w/Sophie le Comte

S vadnoucím slunečním světlem po východu stínu na této malé planetě přicházejí teplé odstíny a jemné barvy. Pochopitelně, že tou malou planetou je Země a tato mozaika od nadiru k zenitu a kolem obzoru mapuje pohled malého letiště u města Intendente Alvear v provincii La Pampa province v Argentině. Těsně nad západním obzorem (nahoře) obloha září teplými barvami západu Slunce. Východní obzor (dole) objímá ohraničený modrý stín Země, který sahá přes atmosféru. Těsně nad úzkou projekcí stínu Země je jemná zář zčervenalého, dozadu rozptylovaného slunečního světla, zvaného oblouk protisoumraku (protisvítání) nebo Venušin pás.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Shadowrise


30. vesmírný týden 2026

30. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 7. do 26. 7. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nízko nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zřejmě jen přechodně nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2. Super Heavy Starship nakonec v noci na pátek po zážehu motorů neodstartovala k plánovanému 13. letu, odklad znamená další pokus v tomto týdnu. Před 15 lety jsme mohli naposledy sledovat na obloze raketoplán.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce venuse mesic

17.07. 22:08

Další informace »