Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní nebeský strom

Uznání a copyright: Jerónimo Losada

Vylezte si na tento strom a možná budete moci dosáhnout a dotknout se severního nebeského pólu ve středu všech těch vznešených obloukovitých stop hvězd. Tento dobře rozmyšlený obraz byl pořízen 5. října během 2 hodin jako série 30 sekundových expozic. Expozice byly pořízeny digitální kamerou ze stativu poblíž Almaden de la Plata v provincii Seville v jižním Španělsku na planetě Zemi. Pochopitelně, že stopy hvězd odrážejí denní otáčení Země kolem své osy. Protažená osa rotace míří do středu soustředných oblouků na noční obloze. Pro pozorovatele noční oblohy na severní polokouli, stejně jako pro navigátory, je příhodné, že jasná hvězda Polárka je velmi blízko severního nebeského pólu, takže mezi listnatými větvemi vykresluje krátkou jasnou stopu.

Štítky: Polaris, Ncp, Startrails


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »