Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní nebeský strom

Uznání a copyright: Jerónimo Losada

Vylezte si na tento strom a možná budete moci dosáhnout a dotknout se severního nebeského pólu ve středu všech těch vznešených obloukovitých stop hvězd. Tento dobře rozmyšlený obraz byl pořízen 5. října během 2 hodin jako série 30 sekundových expozic. Expozice byly pořízeny digitální kamerou ze stativu poblíž Almaden de la Plata v provincii Seville v jižním Španělsku na planetě Zemi. Pochopitelně, že stopy hvězd odrážejí denní otáčení Země kolem své osy. Protažená osa rotace míří do středu soustředných oblouků na noční obloze. Pro pozorovatele noční oblohy na severní polokouli, stejně jako pro navigátory, je příhodné, že jasná hvězda Polárka je velmi blízko severního nebeského pólu, takže mezi listnatými větvemi vykresluje krátkou jasnou stopu.

Štítky: Polaris, Ncp, Startrails


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »