Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7814: Malé sombrero v Pegasu

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Namiřte svůj dalekohled do vysoko letícího souhvězdí Pegasa a můžete najít tuto oblast hvězd Mléčné dráhy a vzdálených galaxií. Pěkné zorné pole se středem na NGC 7814 by téměř pokrylo úplněk. NGC 7814 se pro svoji podobnost s jasnější a slavnější galaxií Sombrero M104 někdy nazývá Malé sombrero. Jak Sombrero, tak Malé sombrero jsou spirální galaxie viděné z boku, a obě mají rozsáhlou centrální výduť proťatou tenčím diskem s pásy prachu v siluetě. NGC 7814 je asi 40 miliónů světelných let daleko a měří zhruba 60 000 světelných let. To ve skutečnosti znamená, že Malé sombrero má zhruba stejnou fyzickou velikost, jako známější jmenovec, a jeví se menší a slabší jen proto, že je dále. Na hloubkové expozici je pod Malým sombrerem také vidět velice slabá trpasličí galaxie, která je potenciálně satelitem NGC 7814.

Štítky: Spirální galaxie, Edge on, Ngc7814


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře 19. 1. 2026

Polární záře 19. 1. 2026

Další informace »