Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Albert Barr

Hvězdokupa NGC 7789 je vzdálená asi 8000 světelných let a nachází se v bohatém poli hvězd v Mléčné dráze v souhvězdí Kasiopeja. Hvězdokupa je objevem astronomky Caroline Lucretia Herschel koncem 18. století, takže je též známá jako Karolinina růže. Její sugestivní vzhled tvoří komplex hvězd a mezer. Stáří této galaktické, neboli otevřené hvězdokupy se odhaduje na 1,6 miliardy let a je vidět. Všechny hvězdy v kupě vznikly nejspíš ve stejnou dobu, ale jasnější a hmotnější hvězdy rychleji spotřebovaly ve svých jádrech palivo. Tyto hvězdy se vyvinuly z hvězd hlavní posloupnosti jako je Slunce do mnoha rudých obrů, které na tomto nádherném kompozitním obrazu svítí žlutě. Astronomové nyní mohou s pomocí měření barev a jasnosti modelovat hmotnost a tudíž i věk hvězd v kupě, které právě začínají "opouštět" hlavní posloupnost a stávají se rudými obry. Karolinina růže ve středu tohoto širokoúhlého teleskopického snímku měří přes 50 světelných let a na obloze zabírá asi půl stupně (úhlový rozměr Měsíce).

Štítky: Rudý obr, Hvězdný vývoj, Ngc7789, Galactic star cluster, Caroline lucretia herschel


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »