Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Albert Barr

Hvězdokupa NGC 7789 je vzdálená asi 8000 světelných let a nachází se v bohatém poli hvězd v Mléčné dráze v souhvězdí Kasiopeja. Hvězdokupa je objevem astronomky Caroline Lucretia Herschel koncem 18. století, takže je též známá jako Karolinina růže. Její sugestivní vzhled tvoří komplex hvězd a mezer. Stáří této galaktické, neboli otevřené hvězdokupy se odhaduje na 1,6 miliardy let a je vidět. Všechny hvězdy v kupě vznikly nejspíš ve stejnou dobu, ale jasnější a hmotnější hvězdy rychleji spotřebovaly ve svých jádrech palivo. Tyto hvězdy se vyvinuly z hvězd hlavní posloupnosti jako je Slunce do mnoha rudých obrů, které na tomto nádherném kompozitním obrazu svítí žlutě. Astronomové nyní mohou s pomocí měření barev a jasnosti modelovat hmotnost a tudíž i věk hvězd v kupě, které právě začínají "opouštět" hlavní posloupnost a stávají se rudými obry. Karolinina růže ve středu tohoto širokoúhlého teleskopického snímku měří přes 50 světelných let a na obloze zabírá asi půl stupně (úhlový rozměr Měsíce).

Štítky: Rudý obr, Hvězdný vývoj, Ngc7789, Galactic star cluster, Caroline lucretia herschel


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »