Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lízač Slunce

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Tuto kometu, lízač Slunce, zaznamenal přístroj LASCO (Large Angle Spectrometric COronagraph) na palubě kosmické observatoře SOHO 23. prosince 1996, když se už obloukem blížila ke svému ohnivému zániku. Přístroj LASCO využívá zákrytový disk, který je částečně vidět vpravo dole, zastiňuje jinak omračující sluneční disk a tak umožňuje snímkovat vnitřních 8 miliónů kilometrů poměrně slabé korony. Tato kometa je vidět, když její koma vstupuje do rovníkové oblasti slunečního větru (orientováno vertikálně). Observatoř SOHO je umístěna ve vesmíru tak, aby mohla trvale pozorovat Slunce, ale umožnila také objevit přes 1500 komet, včetně četných lízačů Slunce. Na základě rozborů drah lízačů Slunce se předpokládá, že většina z nich patří ke Kreutzově rodině komet, lízačů Slunce, která vznikla následkem rozpadu jediné velké mateřské komety, která proletěla blízko Slunce ve 12. století. Velká kometa roku 1965, Ikeya-Seki, byla také členem Kreutzovy rodiny, přiblížila se na asi 650 000 kilometrů od slunečního povrchu. Lízači Slunce se přibližují tak blízko ke Slunci, že podléhají destruktivním slapovým silám a intenzivnímu slunečnímu ohřevu. Tato malá kometa SOHO 6, téz známá jako Vánoční kometa, nepřežila. Kometa ISON by mohla koncem tohoto roku být nejjasnějším lízačem Slunce v psané historii, ale jelikož není Kreutzovým lízačem, tak se čeká, že přežije.

Štítky: Slunce, Kometa, Lízač Slunce


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »