Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lízač Slunce

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Tuto kometu, lízač Slunce, zaznamenal přístroj LASCO (Large Angle Spectrometric COronagraph) na palubě kosmické observatoře SOHO 23. prosince 1996, když se už obloukem blížila ke svému ohnivému zániku. Přístroj LASCO využívá zákrytový disk, který je částečně vidět vpravo dole, zastiňuje jinak omračující sluneční disk a tak umožňuje snímkovat vnitřních 8 miliónů kilometrů poměrně slabé korony. Tato kometa je vidět, když její koma vstupuje do rovníkové oblasti slunečního větru (orientováno vertikálně). Observatoř SOHO je umístěna ve vesmíru tak, aby mohla trvale pozorovat Slunce, ale umožnila také objevit přes 1500 komet, včetně četných lízačů Slunce. Na základě rozborů drah lízačů Slunce se předpokládá, že většina z nich patří ke Kreutzově rodině komet, lízačů Slunce, která vznikla následkem rozpadu jediné velké mateřské komety, která proletěla blízko Slunce ve 12. století. Velká kometa roku 1965, Ikeya-Seki, byla také členem Kreutzovy rodiny, přiblížila se na asi 650 000 kilometrů od slunečního povrchu. Lízači Slunce se přibližují tak blízko ke Slunci, že podléhají destruktivním slapovým silám a intenzivnímu slunečnímu ohřevu. Tato malá kometa SOHO 6, téz známá jako Vánoční kometa, nepřežila. Kometa ISON by mohla koncem tohoto roku být nejjasnějším lízačem Slunce v psané historii, ale jelikož není Kreutzovým lízačem, tak se čeká, že přežije.

Štítky: Slunce, Kometa, Lízač Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »