Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kometa roku 1680 nad Rotterdamem

Uznání: Lieve Verschuier

Byla už někdy nějaká kometa jako je ISON? I když žádné dvě komety nejsou stejné, tak jedna taková, která měla pozoruhodné podobnosti, byla kometa Kirch, Velká kometa roku 1680. Podobně jako blížící se kometa ISON, i kometa Kirch byla jasným lízačem Slunce, který se přiblížil velmi blízko k povrchu Slunce. Shodou okolností ani jedna z obou komet nepatří do nejběžnější skupiny lízačů Slunce, do Kreutzovy skupiny, která obsahuje zbytky komety, která se před staletími u Slunce rozpadla. Dlouhý ohon komety Kirch namaloval na obrazu nahoře Lieve Versheier. Jak je na obrazu vidět, někteří z lidí v popředí v Rotterdamu v Holandsku drží Jakobovy hole, což byl úhloměrný přístroj před sextantem. Nikdo neví, jak se kometa ISON vyvine, ale podobně jako u komety Kirch se očekává, že se v blízkosti Slunce velice zjasní, což v případě komety ISON nastane v posledních listopadových dnech.

Galerie: Jasné komety roku 2013

Štítky: Slunce, Lízač Slunce, Comet Kirch


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »