Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Koňská hlava a Orion

Uznání a copyright: Roberto Colombari & Federico Pelliccia

Tmavá mlhovina Koňská hlava a zářící mlhovina Orion zde spolu kontrastují. Nacházejí se asi 1500 světelných let daleko jednom z nejsnáze rozpoznatelných souhvězdí na noční obloze v opačných rozích krásné mozaiky nahoře. Dobře známá mlhovina Koňská hlava je vidět jako tmavé mračno v malé siluetě proti dlouhé červené záři vlevo dole. Vlevo od Koňské hlavy je vidět nejvýchodnější hvězda v Orionově pásu Alnitak. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emisní mlhoviny a dramatickými tmavými prachovými pásy. Majestátní emisní oblast, Mlhovina v Orionu (M42) je vidět vpravo nahoře. Bezprostředně vlevo je výrazná reflekční mlhovina, které se někdy říká Běžec. Celou oblast protkávají všudepřítomné úponky zářícího vodíku.

Štítky: Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Wisps


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »