Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum východního Závoje

Uznání a copyright: Alfonso Carreño (Observatorio Zonalunar)

Doba Halloweenu se vyznačuje děsivými tvary a strašidelnými tvářemi. Ty také číhají na tomto podrobném snímku východní Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je zbytkem po supernově, mračnem rozpínajících se trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy. I když má Závojová mlhovina kruhový tvar a na obloze v souhvězdí Labutě zabírá skoro 3 stupně, tak tato východní část zabírá pouze asi 1/2 stupně, což je zhruba zdánlivá velikost Měsíce. To znamená skoro 12 světelných let v bezpečné vzdálenosti 1400 světelných let od Země. Na kompozitních obrazových datech přes úzkopásmové filtry je emise atomů vodíku ze zbytku vidět červeně a emise atomů kyslíku je v modrozelených odstínech. V západní části Závojové mlhoviny se nachází další zjevení sezóny, mlhovina Koště čarodějnice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ic1340, Ngc6960


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »