Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Uznání a copyright: Martin Pugh

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva, se na noční obloze náhle objevilo nové světlo a po několika týdnech opět zesláblo. Dnes víme, že to světlo bylo ze supernovy, neboli z vybuchlé hvězdy a expandující mračno trosek, neboli zbytek po supernově, bylo zaznamenáno jako Závojová mlhovina. Ostrý teleskopický snímek má střed na západním segmentu Závojové mlhoviny, která je katalogizovaná jako NGC 6960, ale méně formálně se jí říká mlhovina Koště čarodějnice. Mezihvězdná rázová vlna vyvržená kataklysmickým výbuchem se hrouží vesmírem a vymetá a excituje mezihvězdný materiál. Zářící filamenty zaznamenané přes úzkopásmové filtry jsou jako dlouhé vlny v plástvi, která je vidět z boku, přičemž jsou pozoruhodně oddělené do atomárního vodíku (červená) a kyslíku (modrozelená). Celý zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Čarodějnické koště ve skutečnosti měří asi 35 světelných let. Ta jasná hvězda je 52 Cygni, z tmavých míst je vidět i pouhým okem, ale s tímto starým zbytkem po supernově nesouvisí.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, NGC 6960


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »