Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Uznání a copyright: Martin Pugh

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva, se na noční obloze náhle objevilo nové světlo a po několika týdnech opět zesláblo. Dnes víme, že to světlo bylo ze supernovy, neboli z vybuchlé hvězdy a expandující mračno trosek, neboli zbytek po supernově, bylo zaznamenáno jako Závojová mlhovina. Ostrý teleskopický snímek má střed na západním segmentu Závojové mlhoviny, která je katalogizovaná jako NGC 6960, ale méně formálně se jí říká mlhovina Koště čarodějnice. Mezihvězdná rázová vlna vyvržená kataklysmickým výbuchem se hrouží vesmírem a vymetá a excituje mezihvězdný materiál. Zářící filamenty zaznamenané přes úzkopásmové filtry jsou jako dlouhé vlny v plástvi, která je vidět z boku, přičemž jsou pozoruhodně oddělené do atomárního vodíku (červená) a kyslíku (modrozelená). Celý zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Čarodějnické koště ve skutečnosti měří asi 35 světelných let. Ta jasná hvězda je 52 Cygni, z tmavých míst je vidět i pouhým okem, ale s tímto starým zbytkem po supernově nesouvisí.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, NGC 6960


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »