Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpadlé obrazy ohýbá obří kupa

Uznání: NASA, ESA, H. Lee & H. Ford (Johns Hopkins U.)

Co je to za podivné modré objekty? Mnoho z těch nejjasnějších modrých obrazů je jediná, neobvyklá, korálková, modrá, prstenčitá galaxie, která je jen náhodou za obří kupou galaxií. Kupy galaxií se typicky jeví žluté a spolu s temnou hmotou kup působí jako gravitační čočky. Gravitační čočky dokáží vytvořit několik obrazů galaxií v pozadí, podobně jako vzdálené pouliční světlo viděné přes sklenku vína vytváří mnoho světelných bodů. Jedinečný tvar této galaxie v pozadí, která pravděpodobně právě vzniká, astronomům umožnil vydedukovat, že má oddělené obrazy na hodinách 4, 10, 11 a 12 zdánlivého číselníku hodin se středem v kupě. Modrá šmouha u středu kupy je nejspíš další obraz té samé galaxie v pozadí. Ve všech nedávných analýzách se praví, že lze rozeznat přinejmenším 33 obrazů 11 jednotlivých galaxií. Tento nádherný snímek kupy galaxií CL0024+1654 z Hubblova kosmického dalekohledu byl pořízen v listopadu 2004.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Temní hmota


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »