Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpadlé obrazy ohýbá obří kupa

Uznání: NASA, ESA, H. Lee & H. Ford (Johns Hopkins U.)

Co je to za podivné modré objekty? Mnoho z těch nejjasnějších modrých obrazů je jediná, neobvyklá, korálková, modrá, prstenčitá galaxie, která je jen náhodou za obří kupou galaxií. Kupy galaxií se typicky jeví žluté a spolu s temnou hmotou kup působí jako gravitační čočky. Gravitační čočky dokáží vytvořit několik obrazů galaxií v pozadí, podobně jako vzdálené pouliční světlo viděné přes sklenku vína vytváří mnoho světelných bodů. Jedinečný tvar této galaxie v pozadí, která pravděpodobně právě vzniká, astronomům umožnil vydedukovat, že má oddělené obrazy na hodinách 4, 10, 11 a 12 zdánlivého číselníku hodin se středem v kupě. Modrá šmouha u středu kupy je nejspíš další obraz té samé galaxie v pozadí. Ve všech nedávných analýzách se praví, že lze rozeznat přinejmenším 33 obrazů 11 jednotlivých galaxií. Tento nádherný snímek kupy galaxií CL0024+1654 z Hubblova kosmického dalekohledu byl pořízen v listopadu 2004.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Temní hmota


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »