Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dione, prstence, stíny, Saturn

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se vidět v této zvláštní poloze měsíce a planety? Zaprvé a především zde kosmická sonda Cassini z oběžné dráhy kolem obří planety zachytila měsíc Dione. Jasný, krátery posetý měsíc samotný měří asi 1100 km a vlevo dole je vidět velký kráter Evander s mnoha prstenci. Jelikož Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku, tak jsou přímo vidět pouze jako tenká horizontální čára, která prochází za Dione. Dolní částí snímku ovšem procházejí stíny Saturnových prstenců a ukazují něco ze své bohaté textury, která by jinak nemohla být vidět přímo. V pozadí je vidět několik oblačných útvarů na Saturnu. Snímek byl pořízen sondou Cassini při posledním plánovaném průletu kolem Dione, jelikož se má v roce 2017 pohroužit do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn's rings, Dione, Saturn


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »