Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dione, prstence, stíny, Saturn

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se vidět v této zvláštní poloze měsíce a planety? Zaprvé a především zde kosmická sonda Cassini z oběžné dráhy kolem obří planety zachytila měsíc Dione. Jasný, krátery posetý měsíc samotný měří asi 1100 km a vlevo dole je vidět velký kráter Evander s mnoha prstenci. Jelikož Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku, tak jsou přímo vidět pouze jako tenká horizontální čára, která prochází za Dione. Dolní částí snímku ovšem procházejí stíny Saturnových prstenců a ukazují něco ze své bohaté textury, která by jinak nemohla být vidět přímo. V pozadí je vidět několik oblačných útvarů na Saturnu. Snímek byl pořízen sondou Cassini při posledním plánovaném průletu kolem Dione, jelikož se má v roce 2017 pohroužit do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn's rings, Dione, Saturn


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »