Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a Mléčná dráha nad Mount Ranier

Uznání a copyright: Matthew Dieterich

I přesto, že to tak vypadá, nebesa se neřítí dolů. Před dvěma týdny ovšem dolů padal kometární prach. Zde je vidět meteorický roj Perseid zachycený nad Mt. Rainier ve státě Washington v USA. Obraz vyl vytvořen z dvouhodinového časosběrného videa, které zachytilo přes 20 meteorů, včetně velice jasného vlevo. I když každá meteorická stopa typicky trvá méně než sekundu, tak kamera dokázala zachytit jejich barevnou proměnu, jak se v zemské atmosféře rozpadaly. Počáteční zelené zabarvení může indikovat malé množství zářících atomů hořčíku, které byly z meteoru vyraženy atomy zemské atmosféry. K tomu byl ještě navíc zároveň zachycen centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy, jak vychází přímo za zasněženým vrcholem Mt. Rainier. Další dobrý meteorický roj se dá čekat v polovině listopadu z jiné komety, která protíná dráhu Země jako Leonidy.

Sledujte APOD na Facebooku: Anglicky nebo španělsky.

Štítky: Galaxie Mléčná dráha, Perseidy, Mt. Ranier


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »